Zile de foc în România: val de aer fierbinte, temperaturi ridicate, disconfort termic. Sfaturile medicilor: multă apă, ajustarea alimentației, limitarea deplasărilor după ora 11.00
Avem zile de foc în România. Canicula se amplifică, avertizează meteorologii, care au emis primul Cod portocaliu din această vară. În mai multe județe din vestul și centrul țării sunt așteptate mâine 37 de grade. Atenție, însă, aceste valori sunt măsurate în adăposturile meteo, la umbră. Temperaturile pe care le vom resimți la soare, în mijlocul orașelor, vor trece de 40 de grade. Și astăzi a fost cald în toată țara.
Temperaturile au început să crească accelerat încă de dimineaţă. La ora 8 erau deja 20 de grade la Timişoara. Spre prânz, canicula a pus stăpânire peste oraş.
Aproape toată ţara s-a aflat în cursul zilei sub atenţionare Cod galben. La Bucureşti, termometrele au arătat 23 de grade Celsius dimineaţa şi au urcat până la 31 la prânz, însă temperatura resimţită în oraş a depăşit 39 de grade. La fel a fost şi la Oradea, unde de la 20 de grade dimineaţa s-a ajuns la 37 de grade Celsius resimţite la amiază.
Zilele următoare, valul de caniculă se va intensifica, avertizează meteorologii, care au emis primul Cod portocaliu din această vară.
Mihai Timu, meteorolog ANM: Acest val de căldură, care s-a intensificat în ultimele zile pe Europa vestică și centrală, va migra inclusiv către ţara noastră. Acest val de căldură va fi în extindere şi intensificare. Pare să dureze până la începutul lunii iulie.
Medicii ne sfătuiesc să nu ieşim din casă şi să nu facem plajă între orele 11.00 şi 6.00 după-amiaza. E periculos mai ales dacă avem probleme de sănătate.
IGSU: Valul de căldură pune stăpânire pe întreaga țară; luați măsuri pentru a vă proteja sănătatea
Dorel Tîrţ, medic primar, sănătate publică: Trebuie să consumăm un pahar de apă la 15-20 de minute, fără a aştepta senzaţia de sete, să ne ajustăm alimentaţia, legume proaspete, cât mai multe fructe, trebuie evitat consumul de alcool şi cafea.
Sorin Iacob, medic de familie: Pacienţii cu vârsta peste 60 de ani, care sunt cu afecţiuni cronice, au risc de a se deshidrata foarte ușor, de a face hipertermie.
Nici precipitaţii care să mai răcorească atmosfera nu vor mai fi în perioada următoare, spun meteorologii, care se aşteaptă la scurte perioade cu averse doar în zonele de munte.

