Mortalitatea infantilă a crescut alarmant. Salvaţi Copiii, campanie de strângere de fonduri pentru dotarea spitalelor

Mortalitatea infantilă a crescut alarmant, anul trecut, la cel mai înalt nivel din ultimul deceniu. Aproape 7 bebeluşi dintr-o mie s-au stins, dublu faţă de media europeană. Şansele la viaţă ale celor născuţi prematur sau bolnavi depind mult şi de dotări. Pentru a schimba situaţia, organizaţia Salvaţi Copiii anunţă o nouă campanie de strângere de fonduri pentru dotarea spitalelor.

Rata mortalităţii infantile a crescut îngrijorător în România în ultimii ani

Rata mortalităţii infantile a crescut îngrijorător în România ultimilor ani. În 2024 a atins nivelul de 6,6 morţi la mia de copii născuţi vii. Vorbim de cel mai înalt nivel din ultimii 10 ani. Viaţa nou-născuţilor prematur sau cu patologii medicale complexe depinde de gradul de dotare a maternității cu aparatură medicală performantă, de distanța până la maternitate și de accesul gravidelor și mamelor la servicii medicale atrag atenţia reprezentanţii Salvaţi Copiii.

Mortalitatea infantilă în România, dublă față de media UE. Sistemul de îngrijire a mamei și copilului are lipsuri mari

Tot mai mulți nou născuți mor în România, de la un an la altul. Rata mortalității infantile a atins un nivel record de 6,6 la mie în 2024. Datele sunt alarmante, în condițiile în care populația țării scade din ce în ce mai abrupt. Iar situația arată de fapt cât de mari sunt lipsurile din sistemul de îngrijire a mamei și copilului, de la dotări cu aparatură, până la accesul gravidelor la servicii medicale.

Un proiect al Institutului pentru Sănătatea Mamei şi Copilului încearcă să scadă mortalitatea infantilă din România, cea mai mare din UE

Peste 1.100 de copii din România au murit în pandemie înainte să prindă măcar un an de viaţă. Iar în primul trimestru din acest an a crescut mortalitatea infantilă, capitol negru la care ţara noastră este campioană europeană. Este şi un indicator al dezvoltării sociale, spun medicii de la Institutul pentru Sănătatea Mamei şi Copilului. Ei au format aproape o mie de doctori şi de asistenţi din ţară pentru a salva cât mai mulţi copilaşi.

UNICEF | Pandemia de COVID-19 a contribuit indirect la creșterea mortalității infantile în Asia de Sud, cu 228.000 de decese suplimentare în 2020

Pandemia de COVID-19 este posibil să fi contribuit indirect la creşterea mortalităţii infantile în Asia de Sud în 2020, cu 228.000 de decese de copii suplimentare, 11.000 de decese maternale şi 3,5 milioane de sarcini nedorite, se arată într-un raport al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU) publicat miercuri, informează AFP.

Ultima Oră

Cele mai citite