Rata mortalităţii infantile a crescut îngrijorător în România. În 2024 a atins nivelul de 6,6 morţi la mia de copii născuţi vii

8 March 2026, 18:29 (actualizat 8 March 2026, 18:30)

Rata mortalităţii infantile a crescut îngrijorător în România ultimilor ani. În 2024 a atins nivelul de 6,6 morţi la mia de copii născuţi vii. Vorbim de cel mai înalt nivel din ultimii 10 ani. Viaţa nou-născuţilor prematur sau cu patologii medicale complexe depinde de gradul de dotare a maternității cu aparatură medicală performantă, de distanța până la maternitate și de accesul gravidelor și mamelor la servicii medicale atrag atenţia reprezentanţii Salvaţi Copiii.

Rata mortalităţii infantile a urcat în 2024 la 6,6 la mia de copii născuţi vii, de la 5,6 cât era în 2023.

Avem cifre duble faţă de media Uniunii Europene de 3,3 la mia de locuitori.  În cazul României este cel mai înalt nivel din ultimii zece ani. Datele sunt de la Institutul Naţional de Statistică şi sunt finale pentru anul 2024.

O asociaţie din Târgu Mureş oferă servicii de telemedicină tinerelor mame care locuiesc în zone mai izolate. Iar in curtea Spitalului Județean de Urgență ridică o clinică de Terapie intensivă pentru nou-născuți. Tocmai pentru ca bebeluşii care se nasc cu probleme sa aibă mai multe şanse de supravieţuire.

Situația este îngrijorătoare și în județele Ialomița și Suceava, unde rata mortalității infantile depășește 10 la mia de copii născuți vii. Iar în judeţele Satu-Mare şi Botoşani sare de 9. La polul opus, rate reduse de mortalitate infantilă înregistrează

Municipiul Bucureşti şi judeţele Olt, Ilfov, Tulcea şi Teleorman.

În această perioadă oricine poate dona 3,5% din impozitul pe venit către organizaţii nonguvernamentale care luptă pentru a asigura condiţii bune şi moderne în spitale, astfel încât copiii să vină în siguranţă pe lume.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite

Cele mai citite pe aceeași temă