România reciclează doar 20 la sută din deșeurile provenite din demolări. Restul ajung pe câmp sau la gropile de gunoi
România reciclează doar 20 la sută din deșeurile provenite din demolări, deși obligația legală este de 70 la sută. O parte din moloz este dus la gropile de gunoi sau aruncat pe câmpuri, la întâmplare. Prin reciclare, resturile din construcții ar putea fi transformate în pământ vegetal, nisip sau alte materiale folosite pentru prefabricate.
Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Ne aflăm pe o stradă lăturalnică din Sectorul 1 al Capitalei, unde sunt aruncate lunar zeci de tone de deșeuri provenite din demolări. Pentru că, mai nou, zona este supravegheată video, mulți dintre poluatori sunt prinși de autorități.
Unul dintre ei a fost surprins de polițiștii locali când arunca deșeuri din demolări, la marginea unui drum, aproape de casa lui.
Practica e răspândită la nivel național. 80 % din deșeurile nereciclate ajung la gropile de gunoi ori sunt aruncate pe câmpuri.
Mihaela Frăsineanu, consilier de stat, Cancelaria Prim Ministrului: Obligația legală introdusă în legislație cu mulți ani înainte este de a recicla 70% din ceea ce avem la nivel național. (Dar noi cât reciclăm acum?) În jur de 20%.
Primăriile sunt responsabile de situație. Ca să nu cheltuie bani din buget, abandonează deșeurile sau le îngroapă.
Andrei Corlan, comisar general, Garda Națională de Mediu: Garda de Mediu în ultimii trei ani a aplicat primăriilor amenzi de peste 60 de milioane de lei. Asta înseamnă că o odată, statul sancționează statul și pentru evacuarea acestor deșeuri este impactat tot bugetul de stat. Cu siguranță, Curtea de Conturi monitorizează aceste politici.
Aceste deșeuri pot fi însă refolosite în proporție de peste 96%.
Dan Bănăseanu, administrator punct de reciclare: Partea de beton se concasează, plasticul se valorifică prin reciclare, restul prin coincinerare, cartonul la fel, pământul se folosește ca și material de umplutură, dacă analizele ies bine se poate folosi ca și pământ vegetal.
Materialele produse după reciclare se vând și cu 300 de lei pe tonă.

