Negocierile pentru pactul politic care va duce la formarea noului guvern continuă. Discuţii UDMR, USR și PNL la Guvern
Negocierile pentru pactul politic care va duce la formarea noului guvern continuă. PSD spune că îşi asumă responsabilitatea guvernării, iar preşedintele aşteaptă partidele să se hotărască.
În jurul orei 11, liderii UDMR, USR și PNL s-au întâlnit pentru o discuţie în care să stabilească strategia pentru perioada următoare.
Liberalii ar înclina să voteze un guvern minoritar PSD, însă cei de la USR și-ar dori mai degrabă să existe o rotativă guvernamentală.
De cealaltă parte, social-democrații se pregătesc pentru momentul de mâine, când președintele Nicușor Dan este aşteptat să facă anunțul privind premierul desemnat. Asta doar în condițiile în care va exista un acord politic între cele patru formațiuni, PSD, PNL, USR și UDMR, care să garanteze faptul că în momentul în care noul premier desemnat și echipa lui vor ajunge la vot în Parlament, vor aduna voturile necesare, iar guvernul va putea să fie învestit.

