Șeful Jandarmeriei a prezentat scuze publice, după ce Marian Rădună a fost amendat pentru depășirea orei stabilite pentru comemorare la fostul club Colectiv

31 octombrie 2025, 07:52 (actualizat 31 octombrie 2025, 20:26)

Șeful Jandarmeriei a prezentat scuze publice după ce, joi seară, un subaltern l-a amendat pe un organizator al marșului de comemorare a victimelor de la Colectiv. Motivul sancțiunii: acțiunea a depășit ora limită. Marian Rădună, reprezentant al Asociației Mediu – Educație – Activism, a fost amendat cu 3.000 de lei, dar a anunțat că va face contestație în instanță. Jandarmeria face o anchetă internă pentru a afla ce s-a întâmplat.

Câteva sute de persoane au participat la manifestarea care a marcat zece ani de la tragedia în urma căreia 65 de tineri și-au pierdut viața. Jandarmeria a transmis vineri dimineață un comunicat în care arată că „la nivelul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române s-au dispus de urgență verificări privind modul de aplicare a sancțiunii contravenționale, urmând a se analiza dacă măsura a fost proporțională, justificată și conformă atât literei, cât și spiritului legii.”

Mai mulţi jandarmi l-au amendat pe Marian Rădună, organizatorul Marşului Colectiv la împlinirea celor zece ani de la tragedie. Era puţin trecut de ora 23.00 şi jandarmii au considerat că autorizaţia pentru marş a expirat.

Doar că la ora aceea câţiva tineri aprindeau lumânări la Colectiv şi participau la comemorare, marşul se încheiase încă de la ora 20.00. Iar comemorările nu au nevoie de autorizaţie.

La Jandarmerie se verifică dacă sancțiunea a fost legală.

Alin Mastan, inspector general al Jandarmeriei Române: Chiar dacă, din punct de vedere legal, au existat elemente care în mod formal puteau constitui temeiul aplicării unei sancţiuni contravenţionale, întrucât nu au fost respectate orele de desfăşurare prevăzute în protocolul manifestărilor publice, considerăm că este esenţial să avem în vedere particularităţile evenimentului. Tocmai de aceea vom analiza situaţia creată şi vom dispune măsuri în consecinţă.

Într-adevăr, legea trebuie aplicată întotdeauna ad litteram, dar există și noțiunea de spirit al legii, care presupune înțelegerea scopului pentru care norma juridică a fost instituită – acela de a menține ordinea publică, dar și de a proteja drepturile și demnitatea cetățenilor. În acest caz, se poate aprecia că agentul constatator nu a înțeles pe deplin spiritul legii și particularitățile contextului – un eveniment de comemorare a victimelor din clubul Colectiv, cu un profund caracter emoțional și simbolic. În consecință, la nivelul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române s-au dispus de urgență verificări privind modul de aplicare a sancțiunii contravenționale, urmând a se analiza dacă măsura a fost proporțională, justificată și conformă atât literei, cât și spiritului legii” – a transmis Jandarmeria, într-un comunicat.

Aproape 1.500 de oameni au luat parte la marşul organizat în memoria victimelor tragediei din Colectiv. Unii au murit pe loc, în club, alţii mai târziu din cauza rănilor suferite şI a bacteriilor.

Pe drum, participanții la marș au aprins luminile telefoanelor, un semnal dat autorităţilor că nu s-au resemnat.

Irina Chelba şi-a pierdut în Colectiv fratele, iar ulterior i-a murit şi tatăl.

Foarte mulţi tineri s-au numărat printre participanţii la marş şi ulterior la comemorare. Unii părinţi au venit inclusiv cu copiii care nu erau născuţi atunci, dar cărora vor să le predea înainte de orice lecţia „să nu uităm niciodată”.

Pe pancarte oamenii au afişat mesaje precum „Cerem dreptate”, „Neam ucis de nosocomiale„, „Nimeni nu a plătit.”

Anul trecut, la comemorarea de 9 ani, literele Colectiv încă erau afişate pe faţada fabricii Pionierul. Între timp, cei care deţin spaţiul le-au dat jos.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite