Reuniunea miniştrilor Energiei | România a semnat acordul tripartit privind stocarea energiei

26 June 2026, 16:43 (actualizat 26 June 2026, 17:21)

România, reprezentată de secretarul de stat în Ministerul Energiei Cristian Buşoi, a semnat, la reuniunea miniştrilor Energiei ai UE, desfășutată la Luxemburg, acordul tripartit privind stocarea energiei.

“Am semnat astăzi, alături de miniştrii energiei din statele Uniunii Europene, acordul tripartit privind stocarea energiei. Acest acord sectorial tripartit, cu aplicare imediată în perioada 2026-2028, urmăreşte consolidarea capacităţii de stocare pentru o mai bună integrare a surselor regenerabile de energie, reducerea limitării producţiei (curtailment) şi asigurarea unor preţuri mai mici şi mai stabile pentru consumatori. Totodată, acordul vizează și stimularea electrificării și creșterea competitivității industriei și a companiilor”, a explicat secretarul de stat Cristian Buşoi, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Se estimează că, până în 2030, sunt necesare capacităţi de stocare de aproximativ 200 GW pentru a răspunde nevoilor sistemului energetic european, comparativ cu circa 55 GW de capacitate de stocare instalată la începutul anului 2026, a mai precizat secretarul de stat. “Realizarea acestui obiectiv va necesita dezvoltarea unor tehnologii diverse de stocare, capabile să răspundă diferitelor intervale de timp, fie ca soluţii independente, fie integrate cu sursele regenerabile de energie atunci când acestea sunt eficiente din punct de vedere economic”, a mai detaliat Cristian Buşoi.

Pentru acest eveniment, Comisia a reunit o serie de miniştri ai Energiei din UE, dezvoltatori şi producători de stocare, dezvoltatori de energie din surse regenerabile, industrii consumatoare de energie şi instituţii financiare, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite