EXCLUSIV Mihai Grecea, supraviețuitor Colectiv: ”Trăim într-o țară care e ca un butoi cu pulbere care poate exploda”

Au trecut zece ani. Zece ani de când flăcările dintr-un club bucureștean au mistuit nu doar vieți tinere, ci și ultima iluzie că România e un loc sigur. Zece ani de când un strigăt s-a ridicat din fum - „Corupția ucide" - și a cutremurat o țară întreagă. Dar fumul s-a risipit, iar în tăcerea care a urmat, prea puține s-au schimbat. Astăzi, mai mult ca oricând, ne întoarcem la acea noapte nu doar ca să plângem din nou, ci ca să înțelegem. Ce am învățat în tot acest timp? Cum s-a schimbat statul care trebuia să ne protejeze? Și mai ales - ce am făcut noi, ca societate, cu lecția primită în cel mai dureros mod posibil? Iar dacă tragedia din 2015 ne-a făcut să avem o voce, să ne ridicăm, să ne revoltăm, astăzi ne întrebăm unde s-a pierdut acea voce? Pentru că nu avem voie să uităm. Urmăriți un interviu realizat de Ilinca Nazarie, jurnalist TVR, cu Mihai Grecea, unul dintre supraviețuitorii Colectiv.

La zece ani de la tragedia din Colectiv, centrele pentru marii arși din România rămân promisiuni neonorate la timp

35 dintre răniții de la Colectiv au fost trimiși la clinici din străinătate, șase dintre aceștia au murit. Una dintre promisiunile de atunci a fost că și România va avea centre pentru marii arși, la fel ca în Austria, Franța, Olanda, Belgia sau Israel. Doar că au trecut 10 ani și încă nu au fost finalizate. La Timișoara, Târgu Mureș și București, lucrările sunt în desfășurare, în stadii diferite de realizare, de la 45 la sută în Capitală, până la 85% în vestul țării.

Colectiv, zece ani: pericolul amneziei istorice și groaza unei noi tragedii. Lecția pe care România nu a învățat-o

Primii care au așteptat schimbări au fost cei direct implicați, pe de-o parte, supraviețuitorii tragediei, pe de cealaltă parte, părinții tinerilor care au murit în urma incendiului din clubul Colectiv. Li s-au alăturat societatea civilă și cetățenii sătui de corupție, incompetență și minciună. Toți au sperat într-o resetare care să ajungă până în măduva societății și își dau seama că au fost naivi. Au trecut 10 ani. România nu are astăzi niciun centru pentru marii arși. Și încă nu i-a condamnat pe toți cei vinovați de tragedia din Clubul Colectiv.

Supraviețuitorii și familiile victimelor incendiului din Colectiv retrăiesc tragedia după un deceniu

De un deceniu, familiile celor 65 de tineri morți după incendiul din Colectiv aprind lumânări, prietenii aduc flori și toți își amintesc de promisiuni făcute doar pentru o zi. În timp ce victimele supraviețuitoare și urmașii celor care au pierit sunt puși prin instanțe. Și azi, troița din fața fostului club din București s-a luminat. Cu lumânări și cu speranța că, până la urmă, se va face dreptate.

Tatăl unui tânăr care a murit la #Colectiv: Ultimele lui cuvinte au fost "Vă rog frumos, faceți-mi ceva, că nu mai pot de durere!"

Pe 30 octombrie se împlinesc doi ani de la tragicul eveniment din clubul Colectiv. În urma incendiului  au murit 65 de tineri. Trupa Goodbye to Gravity susținea în club un concert de lansare a unui nou album. Incendiul a izbucnit din cauza unor artificii aprinse în timpul concertului și s-a extins rapid. Laurențiu Istrate, tatăl unuia dintre tinerii care au murit la Colectiv a povestit la Pulsul Zilei ultima zi și ultimele cuvinte ale fiului său.

Să nu uităm niciodată #Colectiv. Durere fără margini, la doi ani de la tragedia care a luat 65 de vieți

Au trecut doi ani de la incendiul din Colectiv. Doi ani de lacrimi, durere şi revoltă. Flăcările izbucnite în club la concertul trupei Goodbye to Gravity, în seara de 30 octombrie 2015, au luat 64 de vieţi. Au murit atunci studenţi, artişti, fotografi, jurnalişti. Iar în această vară bilanţul morţilor a crescut la 65, după ce unul dintre supravieţuitori s-a sinucis. Dintre zecile de răniţi care au rămas cu traume grave, 29 au încă nevoie de tratament. Până acum nu există însă niciun vinovat.

Ultima Oră

Cele mai citite