Au trecut zece ani. Zece ani de când flăcările dintr-un club bucureștean au mistuit nu doar vieți tinere, ci și ultima iluzie că România e un loc sigur. Zece ani de când un strigăt s-a ridicat din fum – „Corupția ucide” – și a cutremurat o țară întreagă. Dar fumul s-a risipit, iar în tăcerea care a urmat, prea puține s-au schimbat. Astăzi, mai mult ca oricând, ne întoarcem la acea noapte nu doar ca să plângem din nou, ci ca să înțelegem. Ce am învățat în tot acest timp? Cum s-a schimbat statul care trebuia să ne protejeze? Și mai ales – ce am făcut noi, ca societate, cu lecția primită în cel mai dureros mod posibil? Iar dacă tragedia din 2015 ne-a făcut să avem o voce, să ne ridicăm, să ne revoltăm, astăzi ne întrebăm unde s-a pierdut acea voce? Pentru că nu avem voie să uităm. Urmăriți un interviu realizat de Ilinca Nazarie, jurnalist TVR, cu Mihai Grecea, unul dintre supraviețuitorii Colectiv.
Copiază și plasează acest URL în site-ul tău WordPress pentru a-l îngloba
Copiază și plasează acest cod în site-ul tău pentru a-l îngloba