Canicula pune stăpânire pe România. Cod roșu de până la 40 de grade, nopți tropicale și disconfort extrem

26 June 2026, 10:33 (actualizat 26 June 2026, 10:53)

Zile de foc în România. Canicula se amplifică, avertizează meteorologii, care au emis primul cod portocaliu din această vară. În mai multe judeţe din vestul şi centrul ţării sunt aşteptate 37 de grade. Atenţie, însă, aceste valori sunt măsurate în adăposturile meteo, la umbră. Temperaturile pe care le vom resimţi la soare, în mijlocul oraşelor, vor trece de 40 de grade.

România intră într-un episod de căldură extremă care va persista până la începutul săptămânii viitoare. Meteorologii avertizează că temperaturile vor continua să crească, iar duminică va intra în vigoare un cod roșu de caniculă pentru nord-vestul și parțial centrul țării, unde maximele vor ajunge până la 40 de grade Celsius.

Potrivit meteorologilor, în intervalul 28 iunie, ora 10:00 – 29 iunie, ora 10:00, va fi Cod roșu de vreme deosebit de caldă în Crișana, Maramureș, Transilvania și în nordul Moldovei, unde se vor înregistra temperaturi maxime extreme, comparabile cu recordurile absolute ale lunii iunie. De asemenea, disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități.

Județele vizate de Cod roșu sunt: Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Mureș, Sibiu, Harghita, Covasna, Brașov, Suceava și Botoșani.

Până marți inclusiv, cea mai mare parte a țării va fi afectată de valul de căldură. Pentru ziua de astăzi și cea de mâine este în vigoare un cod portocaliu în regiunile intracarpatice, unde temperaturile vor urca până la 37 de grade Celsius la umbră. În regiunile extracarpatice rămâne valabil codul galben de caniculă.

Conform prognozei de specialitate, tot până luni dimineața, va fi Cod portocaliu de caniculă și disconfort termic accentuat în zone din Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și a Moldovei. ITU va depăși pragul critic de 80 de unități, iar temperaturile maxime se vor situa între 34 și 38 de grade, cu cele mai mari valori în Banat. Totodată, noaptea va fi tropicală, cu minime ce se vor situa, în general, între 17 și 22 de grade.

De asemenea, de duminică dimineața, până luni la ora 10:00, va fi în vigoare un Cod galben de vreme caldă, în Dobrogea și în sud-estul Munteniei, unde se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar ITU va atinge pragul critic de 80 de unități.

Minimele termice se vor încadra între 19 și 21 de grade, mai ridicate spre 23 – 24 de grade, pe Litoral și în Delta Dunării.

Specialiștii atrag atenția că temperaturile resimțite vor fi considerabil mai ridicate decât cele măsurate, din cauza umidității crescute și a lipsei vântului. Disconfortul termic va deveni accentuat, iar indicele temperatură-umezeală va atinge și chiar depăși pragul critic de 80 de unități.

Nici nopțile nu vor aduce răcoare. În vestul țării, temperaturile minime vor rămâne în jurul valorii de 25 de grade, în timp ce în depresiuni se vor înregistra valori de 16-17 grade Celsius.

Valul de căldură va continua și la începutul săptămânii viitoare, iar meteorologii estimează că abia din a doua parte a săptămânii temperaturile vor începe să scadă treptat, aducând o ușoară răcorire a vremii.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite