Colectiv, zece ani: pericolul amneziei istorice și groaza unei noi tragedii. Lecția pe care România nu a învățat-o. ”Dacă nu se schimbă lucrurile radical, genul acesta de evenimente vor apărea periodic”

Primii care au așteptat schimbări au fost cei direct implicați, pe de-o parte, supraviețuitorii tragediei, pe de cealaltă parte, părinții tinerilor care au murit în urma incendiului din clubul Colectiv. Li s-au alăturat societatea civilă și cetățenii sătui de corupție, incompetență și minciună. Toți au sperat într-o resetare care să ajungă până în măduva societății și își dau seama că au fost naivi. Au trecut 10 ani. România nu are astăzi niciun centru pentru marii arși. Și încă nu i-a condamnat pe toți cei vinovați de tragedia din Clubul Colectiv.