Netanyahu ameninţă cu revenirea la război dacă Hamas nu respectă acordul. 200 de soldaţi americani vor supraveghea încetarea focului

10 October 2025, 19:07 (actualizat 10 October 2025, 19:43)

În jurul prânzului armata israeliană a anunţat că a terminat retragerea în termenii înţelegerii de la Sharm el Sheik. Teoretic, cel târziu luni, ostaticii aflaţi în mâna Hamas ar trebui să fie eliberaţi. Benjmin Netanyahu a ameninţat cu revenirea la război dacă Hamas nu respectă cererile pe calea uşoară. În egală măsură, negocierile din localitatea egipteană nu s-au încheiat. Delegaţiile, sub medierea egipteană şi qatareză, discută deja, faza a doua a planului de pace propus de Donald Trump, care prevede dezarmarea Hamas.

Armata israeliană a anunţat în jurul prânzului că retragerea convenită în prima fază a planului de pace agreată de ambele părţi la Sharm el Sheik s-a terminat. Retragerea a fost monitorizată de Hamas care, aşa cum a declarat, continuă să urmărească toate mişcările militarilor israelieni. Teoretic, în 72 de ore de la intrarea în vigoare a armistiţiului, ostaticii ar trebui să fie eliberaţi.

Benjamin Netanyahu, prim-ministrul israelian: Aș dori să clarific că oricine spune că această înţelegere privind ostaticii era deja pe masă pur și simplu nu spune adevărul. Hamas nu a fost niciodată de acord cu eliberarea tuturor ostaticilor cât timp noi rămânem adânc în interiorul Fâșiei .

Benjamin Netanyahu, prim-ministrul israelian: Hamas a acceptat înţelegerea doar pentru că a simțit că are sabia la gât.

Drumul de pe litoralul Mediteranei, pe care au fugit de bombardamentele din nord, este acum arhiaglomerat de civilii din Fâşia Gaza care se întorc  la ceea ce a mai rămas din casele lor.

“Vrem să ne întoarcem. Credeți că am bani să-mi aduc înapoi familia ? Când i-am adus din orașul Gaza, am plătit 1300 de dolari. Credeți că am banii ăştia să-i aduc înapoi? Vreau să mă duc și să mă asigur că locuința  mea este încă acolo. Asta vreau să știu”.

“De asemenea, consider că acest armistițiu este slab și chiar inexistent. Dacă ar fi existat într-adevăr un armistițiu, acesta ar fi fost pus în aplicare acum trei sau patru zile.”

Ministerul Justiției a publicat lista celor 250 de teroriști deținuți în închisorile israeliene, care urmează să fie eliberați.

Presa israeliană scrie că Hamas încă nu a fost de acord cu această listă.

Pentru a se asigura că nu există nici un derapaj de la armistiţiul convenit, autorităţile americane au anunţat că o echipă de 200 de soldaţi americani vor supraveghea această încetare a focului.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite