Mii de palestinieni se deplasează din sud către orașul Gaza, după retragerea forțelor israeliene din zonă

Captură X
10 October 2025, 14:31 (actualizat 10 October 2025, 14:59)

Odată cu începerea armistițiului în Gaza, mii de oameni încep să se deplaseze spre nord, către orașul Gaza, arată imaginile postate pe reţelele de socializare.

Palestinienii au început să se deplaseze din sud către orașul Gaza, după retragerea forțelor israeliene din zonă.

Imaginile arată mii de oameni care se îndreaptă spre nord, pe jos, de-a lungul drumului de coastă.

Anterior, armata israeliană a tras în anumite puncte de-a lungul drumului pentru a împiedica oamenii să se întoarcă în orașul Gaza, înainte de retragerea trupelor israeliene către noi linii în interiorul Gazei, un element al acordului mediat de SUA și alți mediatori.

Luna trecută, Forțele de Apărare ale Israelului au ordonat evacuarea orașului Gaza, care era estimat atunci la o populație de aproximativ un milion de oameni, în contextul începerii unei noi ofensive terestre.

Pe măsură ce armistițiul a intrat în vigoare la ora 12:00, ora locală, potrivit armatei israeliene, un purtător de cuvânt al IDF a postat pe X că „deplasarea din sudul spre nordul Fâșiei Gaza este permisă prin strada Al-Rashid și drumul Salah al-Din”.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite