Netanyahu ameninţă cu revenirea la război dacă Hamas nu respectă acordul. 200 de soldaţi americani, detaşaţi în Israel
În jurul prânzului armata israeliană a anunţat că a terminat retragerea în termenii înţelegerii de la Sharm el Sheik. Teoretic, cel târziu luni, ostaticii aflaţi în mâna Hamas ar trebui să fie eliberaţi. Benjmin Netanyahu a ameninţat cu revenirea la război dacă Hamas nu respectă cererile pe calea uşoară. În egală măsură, negocierile din localitatea egipteană nu s-au încheiat. Delegaţiile, sub medierea egipteană şi qatareză, discută deja, faza a doua a planului de pace propus de Donald Trump, care prevede dezarmarea Hamas.
10 October 2025, 19:07 (actualizat 10 October 2025, 19:43)