Premierul Israelului va discuta cu Trump, la sfârșitul acestei luni, despre a doua fază a planului pentru Gaza. Netanyahu a avertizat că mai multe probleme cheie trebuie încă rezolvate
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu a declarat duminică că a doua fază a planului SUA de a pune capăt războiului din Gaza este aproape, dar a avertizat că mai multe probleme cheie trebuie încă rezolvate, inclusiv dacă va fi desfășurată o forță multinațională de securitate.
Netanyahu, vorbind cu jurnaliștii alături de cancelarul german Friedrich Merz, la Ierusalim, a declarat că va purta discuții importante cu președintele SUA, Donald Trump, la sfârșitul lunii, despre cum să asigure realizarea celei de-a doua faze a planului, notează Reuters.
Biroul prim-ministrului a declarat în noiembrie că Trump îl invitase pe Netanyahu la Casa Albă „în viitorul apropiat”, deși o dată exactă pentru vizită nu a fost făcută publică.
Netanyahu a spus că va discuta cu Trump despre cum poate fi pus capăt conducerii Hamas în Gaza. Un armistițiu între Israel și Hamas intră în a doua lună, deși ambele părți s-au acuzat în mod repetat de încălcarea acordului de încetare a focului.
Netanyahu a subliniat că este important să se asigure că Hamas nu doar respectă armistițiul, ci și își respectă „angajamentul” față de planul de dezarmare și demilitarizare a Fâșiei Gaza.
Israelul a păstrat controlul asupra a 53% din Gaza în prima fază a planului lui Trump, care a implicat eliberarea ostaticilor ținuți de militanții din Gaza și a palestinienilor deținuți de Israel. Ultimul ostatic rămas de predat este un polițist israelian ucis pe 7 octombrie 2023, în luptele cu militanții din Gaza care invadaseră Israelul. „Îl vom scoate”, a spus Netanyahu.
De la începutul armistițiului, în octombrie, gruparea militantă și-a refăcut pozițiile în restul Fâșiei Gaza.
Cancelarul german: Faza a doua trebuie să înceapă acum
Conform planului, Israelul urmează să se retragă mai mult în a doua fază, pe măsură ce se stabilește o autoritate de tranziție în Gaza, se desfășoară o forță de securitate multinațională, Hamas este dezarmat, iar reconstrucția începe.
Un centru de coordonare multinațional a fost înființat în Israel, însă planul nu are termene limită, iar oficialii implicați spun că eforturile de a-l avansa au stagnat.
„Care va fi calendarul? Ce forțe vor intra? Vom avea forțe internaționale? Dacă nu, care sunt alternativele? Toate acestea sunt subiecte care sunt discutate”, a spus Netanyahu, descriindu-le drept probleme centrale.
Merz a declarat că Germania este dispusă să ajute la reconstruirea Gazei, dar va aștepta întâlnirea lui Netanyahu cu Trump și clarificări privind ceea ce Washington este pregătit să facă, înainte ca Berlinul să decidă ce va contribui, subliniind însă că faza a doua „trebuie să înceapă acum”.
Israelul a efectuat în mod repetat lovituri aeriene de la intrarea în vigoare a armistițiului, pe care le justifică prin necesitatea de a respinge atacuri sau de a distruge infrastructura militantă. Ministerul Sănătății din Gaza raportează că 373 de palestinieni au fost uciși de la începutul armistițiului. Trei soldați israelieni au fost uciși de militanți.
Netanyahu: Anexarea Cisiordaniei rămâne un subiect de discuție
Netanyahu a spus că va discuta cu Trump și despre „oportunități de pace”, o referire aparentă la eforturile SUA pentru ca Israelul să stabilească relații formale cu state arabe și musulmane.
„Credem că există o cale de a avansa spre o pace mai largă cu statele arabe și, de asemenea, o cale de a stabili o pace funcțională cu vecinii noștri palestinieni”, a spus Netanyahu, afirmând că Israelul va insista întotdeauna asupra controlului securității în Cisiordania.
Trump a declarat că le-a promis liderilor musulmani că Israelul nu va anexa Cisiordania ocupată, unde guvernul lui Netanyahu sprijină dezvoltarea așezărilor evreiești.
„Întrebarea despre anexarea politică” a Cisiordaniei rămâne un subiect de discuție, a adăugat Netanyahu.

