Hamas anunță eliberarea iminentă a lui Edan Alexander, ultimul ostatic american aflat în viață
Hamas a anunțat eliberarea iminentă a lui Edan Alexander, ultimul ostatic american în viață despre care se ştie că este deținut în Gaza, transmite CNN. Șeful echipei de negociere a Hamas a declarat că a fost în contact cu administrația americană „în ultimele zile”, în cadrul unor discuții care „au arătat o mare pozitivitate”.
Hamas a anunțat că îl va elibera pe Alexander, ca parte a pașilor către o încetare a focului care va permite deschiderea punctelor de trecere spre Gaza și aducerea de ajutor umanitar în Gaza.
„Mișcarea își afirmă disponibilitatea de a începe imediat negocieri intensive și de a depune eforturi serioase pentru a ajunge la un acord final de încetare a războiului, de schimb de prizonieri într-un mod convenit și de gestionare a Fâșiei Gaza de către un organism profesional independent”, a declarat Khalil Al-Hayya într-un comunicat.
Familia Alexander a descris vestea de Ziua Mamei drept „cel mai mare cadou imaginabil” și a mulțumit președintelui american Donald Trump, emisarului său pentru Orientul Mijlociu Steve Witkoff și administrației americane pentru „munca lor neobosită pentru a face acest lucru posibil”.
Într-o postare pe reţeaua sa, Trump a salutat „știrea monumentală”, descriind-o ca un „pas făcut cu bună credință față de Statele Unite și eforturile mediatorilor – Qatar și Egipt – de a pune capăt acestui război foarte brutal și de a returna TOȚI ostaticii în viață și rămășițele”.
Eliberarea ar putea avea loc chiar luni, dar este mai probabil să aibă loc marți, potrivit a două surse familiarizate cu această chestiune.
Liderul Hamas, Mahmoud Mardawi, a declarat pentru postul de televiziune Al Aqsa TV, afiliat Hamas, că au purtat negocieri directe cu SUA care ar duce la reluarea ajutorului umanitar în Gaza.
Potrivit unei a treia surse familiarizate cu această chestiune, Witkoff va ajunge la Tel Aviv luni dimineața, înainte de eliberarea lui Alexander. Witkoff a declarat pentru CNN că discuțiile cu Hamas au fost indirecte.
Sursa a numit-o „un gest total de bunăvoință”, mai ales că vine în contextul în care Israelul este pe cale să își extindă operațiunile militare în Gaza.
Nu se așteaptă ca Israelul să elibereze niciun prizonier palestinian în schimbul lui Alexander.
„Vom intra imediat în negocieri pentru un acord de pace”, a declarat sursa.
Trimisul special al SUA pentru intervenția în cazul ostaticilor, Adam Boehler, va călători cu părinții lui Alexander în Israel pentru eliberarea așteptată a fiului lor, a declarat el duminică pentru CNN.
Boehler și Adi și Yael Alexander vor ateriza în Israel luni.
„A existat un efort condus de o echipă în care președintele s-a concentrat cu adevărat asupra lui Edan, iar apoi (secretarul de stat al SUA) Marco Rubio și Steve Witkoff au făcut din aceasta o mare atenție”, a spus Boehler. Acesta nu a dorit să ofere detalii suplimentare cu privire la negocieri, dar a menționat că „semnalele au fost foarte bune”.
Boehler a declarat că Trump rămâne angajat față de eliberarea tuturor ostaticilor și returnarea rămășițelor SUA.
Eliberarea lui Alexander „ar trebui să fie privită de israelieni și americani deopotrivă ca un prim pas important”, a declarat el pentru CNN.
În cadrul unei reuniuni închise a Comisiei pentru afaceri externe și apărare, care a avut loc duminică seara în Knesset, prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu le-a spus membrilor că Hamas l-ar putea elibera în curând pe Alexander, potrivit unei alte surse familiarizate cu această chestiune.
Biroul prim-ministrului a afirmat într-o declarație că a fost informat de SUA cu privire la intenția Hamas de a-l elibera pe Alexander „fără compensații sau condiții”.
Israelul nu s-a angajat nici la o încetare a focului, nici la eliberarea vreunui prizonier palestinian, ci doar la „un coridor sigur care să permită eliberarea lui Edan”, a declarat biroul lui Netanyahu.
Se așteaptă ca eliberarea să conducă la discuții pentru eliberarea mai multor ostatici, însă prim-ministrul a declarat că „negocierile vor avea loc sub foc”.
Vestea anunțării eliberării lui Alexander a fost transmisă pentru prima dată de Axios.
„Aduceți-i pe toți acasă”
Forumul familiilor ostaticilor și dispăruților a declarat că eliberarea lui Alexander trebuie să fie începutul unui acord „cuprinzător” pentru a asigura eliberarea tuturor ostaticilor.
„Prim-ministrul Netanyahu trebuie să îndeplinească imediat obligația morală supremă – și cererea marii majorități a publicului israelian – de a-i aduce pe toți înapoi”, a declarat forumul. “Domnule președinte Trump, ați dat speranță familiilor tuturor ostaticilor. Vă rog, duceți-vă la bun sfârșit misiunea și aduceți-i pe toți acasă”.
Alexander, care servea în armata israeliană când a fost răpit de militanții Hamas la 7 octombrie 2023, este unul dintre cei 59 de ostatici încă reținuți în Gaza. Săptămâna trecută, Trump a declarat că doar 21 dintre ostatici sunt încă în viață, mai puțini decât numărul oficial al Israelului de 24 de ostatici în viață. Anunțul surprinzător al lui Trump l-a forțat pe Netanyahu să recunoască faptul că există trei ostatici „pentru care există îndoieli că sunt în viață”.
Printre ostatici se numără patru cetățeni americani decedați, inclusiv soţii Gadi Haggai și Judi Weinstein Haggai, precum și soldații Itay Chen și Omer Neutra.
Într-un interviu difuzat sâmbătă seara, ambasadorul SUA în Israel, Mike Huckabee, a numit returnarea ostaticilor „cea mai mare prioritate pe care președintele o are în legătură cu această țară”.
Într-o declarație comună, Qatar și Egipt au numit eliberarea lui Alexander „un pas încurajator pentru ca părțile să revină la masa negocierilor pentru o încetare a focului în Fâșia Gaza, eliberarea prizonierilor și deținuților și asigurarea fluxului sigur și neîngrădit de ajutor pentru a aborda situația tragică din Fâșie”.
Eliberarea lui Alexander este „o parte din măsurile luate” pentru ca ajutorul umanitar să ajungă din nou în Gaza, potrivit Hamas, după blocada israeliană completă a teritoriului care a început la 2 martie. De atunci, stocurile de alimente s-au epuizat în depozitele și bucătăriile din Gaza, enclava apropiindu-se de foamete.
Ministerul Sănătății din Gaza a declarat duminică că există penurii grave de materiale medicale, avertizând că 43% din medicamentele esențiale sunt în prezent în stoc. Camerele de urgență și secțiile de terapie intensivă din Gaza sunt forțate să opereze cu „provizii epuizate pe fondul creșterii numărului de răni grave”, a declarat ministerul.
UNRWA, principala agenție ONU din Gaza, a avertizat vineri că „proviziile umanitare de bază, inclusiv alimente, combustibil, ajutor medical și vaccinuri pentru copii, se epuizează rapid”. Agenția a declarat că și-a epuizat complet stocurile de făină și de pachete cu alimente.
Vineri, World Chef Kitchen a declarat că echipele sale din Gaza „nu mai pot găti mese sau coace pâine” și își concentrează în schimb eforturile pe extinderea aprovizionării cu apă potabilă în enclavă.
Declarația Biroului prim-ministrului israelian nu a făcut nicio mențiune cu privire la reluarea intrării ajutoarelor umanitare în Gaza.

