Europa trebuie să se pregătească pentru un şoc energetic de durată. Nu sunt excluse măsuri dure, precum raționalizarea
Europa trebuie să se pregătească pentru un şoc energetic de durată, iar comisarul european pentru energie susține că nu sunt excluse și măsuri dure, cum ar fi raționalizarea. La București, autoritățile transmit că România nu este în situația de a recurge la astfel de soluţii pentru că nu ne găsim într-o situaţie de penurie de carburanți. Dar o reducere a consumului de benzină și motorină este recomandată în toată Uniunea europeană.
Comisarul european pentru energie, Dan Jorgensen, afirmă că Europa se pregătește pentru un șoc energetic de durată, care nu exclude raționalizări și accesarea rezervelor strategice.
Într-un interviu acordat publicației Financial Times, oficialul european a spus că ce e mai rău încă nu a venit.
Răzvan Nicolaescu, fost ministru al Energiei: “E bine ca tot timpul să pui răul în față sau cel mai rău posibil în față, pentru că, dacă faci asta, ești mai bine pregătit. Dar țările din UE au și rezerve strategice, e alimentată destul de mult din Marea Nordului, se aprovizionează și din Africa. ă se pregătesc pentru ce e mai rău însă Europa are resurse pentru a rezista. Uneori, să exagerezi cu anumite lucruri s-ar putea să creeze un anumit tip de teamă și de panică.”
Și directorul executiv al Agenției Internaționale pentru Energie, Fatih Birol, a avertizat că „multe țări vor introduce probabil curând raționalizarea energetică”. Iar acest lucru s-ar putea întâmpla pentru că în această lună nu mai ajung în porturile lumii transporturi din Orientul Mijlociu cu petrol, gaze naturale lichefiate și alte produse energetice.
Potrivit autorităților, în România nu se pune problema să fie luate masuri radicale de tipul raționalizării.
Premierul Ilie Bolojan: „Nu se pune în momentul de față problema unei penurii, dar este important ca prin toate măsurile pe care le luăm să ținem prețurile cât mai jos posibil, atâta cât este posibil, subliniez, nu cât ne-am dori noi. În același timp, trebuie să evităm efectele colaterale care ar putea însemna perturbații majore.”
Problema crizei energetice este în atenția Comisiei Europene și ar putea fi discutată într-un summit extraordinar al șefilor de state și guverne care încă nu a fost anunțat, sau la întâlnirea acestora din Cipru, pe 23 aprilie.

