AIE avertizează: unele țări ar putea raționaliza combustibilul. Bolojan: „În România nu se pune problema unei penurii”
Agenția Internațională a Energiei avertizează că, în această lună, mai multe țări ar putea fi nevoite să raționalizeze combustibilul, în condițiile în care transporturile de petrol, gaze naturale lichefiate și alte produse energetice din Orientul Mijlociu nu mai ajung în porturi.
Șeful instituției spune că, în luna aprilie, pierderile de petrol și gaze ar putea fi de două ori mai mari decât luna trecută.
Pentru a limita impactul crizei energetice, Agenția Internațională a Energiei a prezentat deja un set de 10 măsuri pentru reducerea consumului. Printre acestea se numără telemunca, reducerea limitelor de viteză și limitarea călătoriilor cu avionul.
În România, autoritățile dau însă asigurări că nu se pune, deocamdată, problema raționalizării combustibilului, deoarece țara dispune de rezerve suficiente și de rute alternative de aprovizionare cu petrol și motorină.
Premierul Ilie Bolojan: „Nu se pune în momentul de față problema unei penurii, dar este important ca prin toate măsurile pe care le luăm să ținem prețurile cât mai jos posibil, atâta cât este posibil, subliniez, nu cât ne-am dori noi. În același timp, trebuie să evităm efectele colaterale care ar putea însemna perturbații majore sau un deficit de aprovizionare în benzinăriile din România.”

