La zece ani de la tragedia din Colectiv, centrele pentru marii arși din România rămân promisiuni neonorate la timp

35 dintre răniții de la Colectiv au fost trimiși la clinici din străinătate, șase dintre aceștia au murit. Una dintre promisiunile de atunci a fost că și România va avea centre pentru marii arși, la fel ca în Austria, Franța, Olanda, Belgia sau Israel. Doar că au trecut 10 ani și încă nu au fost finalizate. La Timișoara, Târgu Mureș și București, lucrările sunt în desfășurare, în stadii diferite de realizare, de la 45 la sută în Capitală, până la 85% în vestul țării.

Colectiv, zece ani: pericolul amneziei istorice și groaza unei noi tragedii. Lecția pe care România nu a învățat-o

Primii care au așteptat schimbări au fost cei direct implicați, pe de-o parte, supraviețuitorii tragediei, pe de cealaltă parte, părinții tinerilor care au murit în urma incendiului din clubul Colectiv. Li s-au alăturat societatea civilă și cetățenii sătui de corupție, incompetență și minciună. Toți au sperat într-o resetare care să ajungă până în măduva societății și își dau seama că au fost naivi. Au trecut 10 ani. România nu are astăzi niciun centru pentru marii arși. Și încă nu i-a condamnat pe toți cei vinovați de tragedia din Clubul Colectiv.

Supraviețuitorii și familiile victimelor incendiului din Colectiv retrăiesc tragedia după un deceniu

De un deceniu, familiile celor 65 de tineri morți după incendiul din Colectiv aprind lumânări, prietenii aduc flori și toți își amintesc de promisiuni făcute doar pentru o zi. În timp ce victimele supraviețuitoare și urmașii celor care au pierit sunt puși prin instanțe. Și azi, troița din fața fostului club din București s-a luminat. Cu lumânări și cu speranța că, până la urmă, se va face dreptate.

Bolojan: #Colectiv este o lecție despre cât de mult contează pentru siguranța cetățenilor ca statul să facă legi corecte

Este o lecție despre cât de mult contează pentru siguranța cetățenilor ca statul să facă legi corecte și să vegheze la respectarea lor. Este o dovadă că fiecare instituție trebuie să fie pregătită să intervină eficient în situații de urgență, a transmis premierul ilie Bolojan, într-un mesaj despre cei 10 ani care au trecut de la tragedia #Colectiv.

Marș de comemorare a victimelor de la Colectiv în Capitală: ”Nu putem uita și nu avem de ales”

În memoria victimelor tragediei petrecute în urmă cu un deceniu la Colectiv au fost organizate, joi, slujbe de pomenire, în faţa fostului club și un marș, care are loc în această seară în Capitală. „Nu putem uita și nu avem de ales”, spun participanții. Se împlinesc zece ani de la incendiul din clubul Colectiv, cea mai mare tragedie care a îndoliat România ultimelor decenii.

Zece ani de la tragedia Colectiv. Dincolo de doliu, o lecție neterminată

Pe 30 octombrie 2015, o noapte de muzică și dans s-a transformat într-un coșmar: incendiul izbucnit la concertul din clubul Colectiv a curmat 65 de vieți și a rănit sute de tineri, marcând una dintre cele mai tragice pagini din istoria recentă a României.

"Jurnalul lui 66". Alexandra Furnea, supravieţuitoare Colectiv: Mi-am dorit foarte tare să aştern pe hârtie aceste lucruri ca să creez o distanţă între mine şi acel coşmar. Detalii care vă pot afecta emoţional!

Colectiv încă doare, chiar dacă au trecut 7 ani. O simt parinţii care si-au pierdut copiii, dar și supravieţuitorii tragediei. Printre aceştia, și Alexandra Furnea, una dintre victimele incendiului, care și-a lansat aseară cartea 'Jurnalul lui 66'. O încercare ca tot ceea ce a trăit atunci şi după, să nu mai doară. O eliberare. Atenţie, urmează detalii care vă pot afecta emoţional!

Ultima Oră

Cele mai citite