Supravieţuitori de la Colectiv solicită premierului înfiinţarea unui mecanism de intervenţie de urgenţă pentru marii arşi

Un grup de supravieţuitori ai tragediei de la Colectiv din 30 octombrie 2015, care au fost trataţi în străinătate, au trimis marţi premierului Viorica Dăncilă şi ministrului Sănătăţii, Sorina Pintea, o scrisoare deschisă în care le solicită, în principal, înfiinţarea unui mecanism naţional de intervenţie de urgenţă în cazul accidentelor cu victime mari arşi, scrie Agerpres.

#Colectiv. Adina Apostol: După trei ani fostul ministru Bănicioiu se laudă că a vrut să ne trimită afară dar n-a putut. Atât tupeu! Să se uite în ochii mei să îmi spună asta!

Adina Apostol și Adrian Albu, supraviețuitori Colectiv, au fost invitați în emisiunea Aici Acum. Ei cred că, la trei ani de la tragedie, România nu a învățat nimic, nu s-a schimbat nimic și spun că este prea multă indolență, nepăsare iar societatea uită mult prea repede. Adina Apostol îl acuză pe fostul ministru al Sănătății că minte atunci când spune că a vrut să trimită răniții în străinătate dar nu a putut și reamintește că fostul ministru se lăuda ca în spitalele din România sunt condiții ca în Germania.

Tatăl unui tânăr care a murit la #Colectiv: Ultimele lui cuvinte au fost "Vă rog frumos, faceți-mi ceva, că nu mai pot de durere!"

Pe 30 octombrie se împlinesc doi ani de la tragicul eveniment din clubul Colectiv. În urma incendiului  au murit 65 de tineri. Trupa Goodbye to Gravity susținea în club un concert de lansare a unui nou album. Incendiul a izbucnit din cauza unor artificii aprinse în timpul concertului și s-a extins rapid. Laurențiu Istrate, tatăl unuia dintre tinerii care au murit la Colectiv a povestit la Pulsul Zilei ultima zi și ultimele cuvinte ale fiului său.

Să nu uităm niciodată #Colectiv. Durere fără margini, la doi ani de la tragedia care a luat 65 de vieți

Au trecut doi ani de la incendiul din Colectiv. Doi ani de lacrimi, durere şi revoltă. Flăcările izbucnite în club la concertul trupei Goodbye to Gravity, în seara de 30 octombrie 2015, au luat 64 de vieţi. Au murit atunci studenţi, artişti, fotografi, jurnalişti. Iar în această vară bilanţul morţilor a crescut la 65, după ce unul dintre supravieţuitori s-a sinucis. Dintre zecile de răniţi care au rămas cu traume grave, 29 au încă nevoie de tratament. Până acum nu există însă niciun vinovat.

Eugen Iancu, tatăl unei victime: Povestea Colectiv, un cumul al tuturor greșelilor din ultimii 25 de ani. Eu totuși cred în tinerii care vin

Au trecut doi ani de la tragedia din Colectiv, în care și-au pierdut viața 64 de tineri, iar unul a ales să-și pună capăt zilelor. Eugen Iancu, preşedintele Asociaţiei Colectiv și tatăl uneia dintre victime a spus, într-o Ediție Specială la TVR1, că el însuși a trimis un document despre situația din spitale și îi cere ministrului Sănătății să facă el însuși un raport nou, dacă cel vechi s-a pierdut, și să producă schimbarea.

Ultima Oră

Cele mai citite