Zece ani de la Colectiv: românii spun că nu s-a schimbat nimic. O societate împărțită între speranță, dezamăgire și resemnare
La zece ani de la tragedia din clubul Colectiv, România continuă să se confrunte cu întrebarea dacă s-a schimbat cu adevărat. Răspunsurile oamenilor reflectă o societate împărțită între speranță, dezamăgire și resemnare: unii văd progrese, alții cred că lecțiile acelui moment au fost uitate.
„E dezamăgitor. Nu prea văd mari schimbări. Poate au fost atunci un val de încercări, dar acum cred că nu se mai întâmplă nimic în sensul ăsta. Vedem mereu exemple care arată că, de fapt, nu s-a schimbat nimic.”
„S-au schimbat foarte multe lucruri. În continuare sunt multe de schimbat, dar cred că ar trebui să începem cu noi, cu propriile noastre persoane, și abia apoi să cerem reguli peste reguli pe care poate nici nu le respectăm.”
„Nu s-a schimbat nimic. S-au schimbat guvernanţii, dar avem o clasă politică formată, în mare parte, din oameni corupţi, fără scrupule. Oameni cu cariere meteorice, azi sunt la putere, mâine ajung la închisoare sau se retrag pe ni;te pensii speciale până la sfârşitul lor. Nu am observat o clasă politică căreia să-i pese de problemele celor care îi aleg. Este foarte dureros.”
„Nu m-aș simți în siguranță în majoritatea cluburilor. Lumea se înghesuie, sunt foarte mulți oameni, iar căile de evacuare nu sunt clare. Nu, nu mă simt în siguranță în majoritatea locurilor.”
„Societatea și-a dat restart? Nu. Poate s-au făcut mici schimbări, dar nesemnificative. Spațiile care erau deschise și înainte au rămas la fel. De exemplu, la teatru, când sunt săli la demisol, mă uit mereu să văd pe unde aș putea ieși în caz de, Doamne ferește, se întâmplă ceva.”
(Am învățat ceva după Colectiv?) ”În mare parte, da – poate să fim un pic mai atenți. E vorba de asumarea noastră pentru locul unde mergem și unde vrem să participăm. (Suntem, în continuare, pe cont propriu?) Procentual, raspunsul este Da, în mare parte.”

