EXCLUSIV Mihai Grecea, supraviețuitor Colectiv: ”Trăim într-o țară care e ca un butoi cu pulbere care poate exploda”

Au trecut zece ani. Zece ani de când flăcările dintr-un club bucureștean au mistuit nu doar vieți tinere, ci și ultima iluzie că România e un loc sigur. Zece ani de când un strigăt s-a ridicat din fum - „Corupția ucide" - și a cutremurat o țară întreagă. Dar fumul s-a risipit, iar în tăcerea care a urmat, prea puține s-au schimbat. Astăzi, mai mult ca oricând, ne întoarcem la acea noapte nu doar ca să plângem din nou, ci ca să înțelegem. Ce am învățat în tot acest timp? Cum s-a schimbat statul care trebuia să ne protejeze? Și mai ales - ce am făcut noi, ca societate, cu lecția primită în cel mai dureros mod posibil? Iar dacă tragedia din 2015 ne-a făcut să avem o voce, să ne ridicăm, să ne revoltăm, astăzi ne întrebăm unde s-a pierdut acea voce? Pentru că nu avem voie să uităm. Urmăriți un interviu realizat de Ilinca Nazarie, jurnalist TVR, cu Mihai Grecea, unul dintre supraviețuitorii Colectiv.

Solistul Andrei Găluț, singurul supraviețuitor al trupei Goodbye to Gravity, prima apariție publică

Viața a învins după Colectiv. La 10 ani de la tragedia care a cutremurat România, cu traume greu de descris în cuvinte, solistul Andrei Găluț, singurul din trupa Goodbye to Gravity care a supraviețuit, a avut puterea să-și transmită mesajul într-un proiect impresionant, lansat azi, după o lungă tăcere. Și l-a dedicat victimelor tragediilor care au marcat România în ultimul deceniu.

Bolojan: #Colectiv este o lecție despre cât de mult contează pentru siguranța cetățenilor ca statul să facă legi corecte

Este o lecție despre cât de mult contează pentru siguranța cetățenilor ca statul să facă legi corecte și să vegheze la respectarea lor. Este o dovadă că fiecare instituție trebuie să fie pregătită să intervină eficient în situații de urgență, a transmis premierul ilie Bolojan, într-un mesaj despre cei 10 ani care au trecut de la tragedia #Colectiv.

Marș de comemorare a victimelor de la Colectiv în Capitală: ”Nu putem uita și nu avem de ales”

În memoria victimelor tragediei petrecute în urmă cu un deceniu la Colectiv au fost organizate, joi, slujbe de pomenire, în faţa fostului club și un marș, care are loc în această seară în Capitală. „Nu putem uita și nu avem de ales”, spun participanții. Se împlinesc zece ani de la incendiul din clubul Colectiv, cea mai mare tragedie care a îndoliat România ultimelor decenii.

Andrei Găluţ, solistul Goodbye to Gravity, şi 10 supravieţuitori muzicieni au lansat "The Memento Project"

La un deceniu de la tragedia din clubul Colectiv,, Andrei Găluţ, solistul formaţiei Goodbye to Gravity, alături de 10 supravieţuitori muzicieni, a lansat "The Memento Project", un proiect caritabil dedicat victimelor tragediilor care au marcat România în ultimul deceniu. Este vorba despre înregistrarea în formă acustică şi reorchestrată a două dintre melodiile emblematice ale formaţiei, "The Day We Die" şi "The Cage", prezentate sub forma unui videoclip cu filmări din studio.

Ultima Oră

Cele mai citite