Ministrul Sănătății rememorează noaptea tragediei de la Colectiv. Alexandru Rogobete era student la Timișoara
Ministrul Sănătății a mers în această dimineaţă la comemorarea victimelor de la Colectiv. Nu a făcut declarații, dar a transmis pe reţelele sociale că la zece ani după tragedia care a zguduit din temelii sistemul medical din România, nu știe de ce până acum șapte ani nu au fost începute centrele de arși.
În mesajul său, Alexandru Rogobete vorbește despre rușine și durere, despre respect și speranță. Iar într-un interviu pentru TVR INFO, acordat lui Ștefan Onică, ministrul Sănătății, pe vremea aceea medic rezident la Timișoara, a povestit despre momentele de mare intensitate ale nopții de 30 octombrie 2015.
“Eram student la Medicină, în anul II, dacă nu mă înșel. Chiar în acea seară eram în regim de voluntariat în secția de ATI de la spitalul județean din Timișoara. Îmi aduci aminte că era o agitație, o presiune, o incertitudine. Toți cumva se pregăteau pentru un număr mare de pacienți care puteau să vină la spital în acel moment. Apoi, îmi aduci aminte că undeva în noapte m-au pus să dezinfectez echipamente medicale, care dimineața au plecat spre București pentru a ajuta unitățile sanitare. Îmi aduc aminte că am numărat flacoane de ser și de medicamente pentru a pregăti pachete care au plecat de la Timișoara la București. Nu am perceput anvergura fenomenului în acel moment, fiind student, dar după câteva zile am înțeles cu exactitate ce s-a întâmplat și ce poate însemna o catastrofă de acest gen și un număr atât de mare de victime”, a povestit ministrul.
Despre modul în care s-a intervenit la incendiul de la Colectiv, Alexandru Rogobete a spus că nu are toate elementele cu privire la situația de atunci și nu poate judeca:
“Nu pot să judec ce s-a întâmplat atunci, nici nu am toate elementele cu privire la situația de atunci, însă am avut neșansa, de când sunt la Ministerul Sănătății, am tranzitat astfel de evenimente. Să nu uităm Crevedia – eram secretar de stat și responsabil de medicina de urgență și de centrul operativ pentru situații de urgență în acea seară. Apoi, explozia de la Bacău, unde am avut șase victime, apoi explozia de la Rahova. Este adevărat că ce am învățat în terapie intensivă – lucrul sub presiune, luare deciziilor într-un context diferit decât cel normal – poate m-a ajutat”.

