Discuții la Guvern, cu reprezentanții HORECA. S-a constituit un grup de lucru pentru stabilirea regulilor care trebuie respectate după deschiderea restaurantelor

Restaurantele ar putea fi redeschise săptămâna viitoare. Cel puțin aşa speră patronii. Reprezentanţii acestora s-au întâlnit azi cu premierul şi mai mulţi miniştri şi au convenit că în weekend să definitiveze măsurile de protecţie necesare. Premierul a avertizat, însă că acestea se vor redeschide atunci când patronii vor dovedi că se pot respecta regulile de distanţare şi igienă.

Noi relaxări în Europa. Aceleași precauții și avertizări

La Paris s-au redeschis terasele - și au fost pline! Iar în Grecia s-au redeschis hotelurile - și sunt goale! Relaxarea este din ce în ce mai vizibilă în țările europene, dar temerile rămân. Organizația Mondială a Sănătății atrage atenția că nu există nicio dovadă potrivit căreia coronavirusul și-ar fi pierdut din putere.

La terase, doar cu rezervare. Clienții pot sta doar câte patru la o masă

Nici ieșitul la terasă cu familia sau cu prietenii nu va mai semăna cu ce a fost până acum. De săptămâna viitoare, ospătarii vor purta măști și mănuși, la fiecare masă vor sta maximum 4 persoane, iar distanţa faţă de scaunele de la mesele alăturate trebuie să fie de cel puțin doi metri. Ocuparea locurilor se va face numai pe bază de rezervare.

Ultima Oră

Cele mai citite