restaurante
Şedinţa Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă, programată pentru miercuri după-amiază, a fost reprogramată pentru joi după-amiază, anunță Guvernul.
Klaus Iohannis: Teatrele, cinematografele și restaurantele la interior se vor putea deschide probabil de la 1 septembrie, în condiții speciale de siguranță
Teatrele şi cinematografele şi restaurantele vor putea fi deschise, probabil, de la 1 septembrie, cu respectarea condiţiilor de siguranţă sanitară, în contextul pandemiei de COVID-19, a declarat, miercuri, preşedintele Klaus Iohannis, într-o conferinţă de presă susținută la Palatul Cotroceni.
Reuniune a Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă pe tema alegerilor, redeschiderii teatrelor, a cinematografelor și a restaurantelor
Comitetul Naţional pentru Situaţii de Urgenţă se reuneşte în această după-amiază pentru a dezbate ordinul comun privind regulile de protecţie sanitară pe timpul campaniei electorale, dar şi măsurile referitoare la redeschiderea teatrelor, cinematografelor şi a restaurantelor. Premierul Ludovic Orban are trecută în agendă, de la ora 15.00, o întâlnire cu reprezentanții sectorului ospitalității, HORECA.
Daniel Mischie: Dacă vom cădea de acord asupra măsurilor, probabil restaurantele se vor redeschide 1 septembrie
Restaurantele s-ar putea redeschide, dacă specialiştii vor decide că evoluţia cazurilor noi de COVID permite acest lucru. Guvernul este presat atât de reprezentanţii industriei, cât şi de vremea rea, care nu va mai permite funcţionarea teraselor.
Guvernul analizează redeschiderea restaurantelor în condiții de siguranță. Orban: Redeschiderea ar putea avea loc pe 1 septembrie
Restaurantele s-ar putea redeschide, dacă specialiștii vor decide că evoluția cazurilor noi de COVID permite acest lucru. Guvernul este presat de patroni să ia o decizie dar şi de vremea care nu va mai permite funcționarea teraselor. Cu nici o săptămâna în urmă, președintele Klaus Iohannis spunea că nu se vor lua noi măsuri de relaxare dacă nu apare o scădere consistentă și stabilă a numărului de infectări cu COVID-19.
Guvernul decide săptămâna aceasta dacă se redeschid restaurantele
Premierul Ludovic Orban a spus, luni, că în această săptămână Executivul va decide dacă restaurantele vor fi redeschise, decizia urmând a fi luată în funcție de analizele specialiștilor.
Bate vântul falimentului în industria ospitalității. Patronii cer din nou Guvernului redeschiderea restaurantelor
Vara e pe final, la fel și câștigurile patronilor de restaurante și hoteluri care nu mai pot ține prea mult terasele deschise. Ei cer din nou Guvernului să le permită deschiderea restaurantelor din spațiile închise, altfel peste o sută de mii de angajați vor îngroșa rândurile șomerilor din țară.
Creșteri ale turismului în Deltă și la munte, pierderi în orașe și pe litoral. Cătălin Ile: 48 la sută dintre hotelieri intră în zona în care nu-și mai pot acoperi cheltuielile
Este perioadã de vacanțã și, chiar dacã ne confruntãm cu o crizã sanitarã, românii își doresc sã se relaxaze și mulți aleg să redescopere țara noastră. Sunt zone în care turismul a crescut, cum ar fi Delta și muntele, dar și zone în care se înregistrează pierderi, turismul urban și litoralul, a spus la TVR, Cătălin Ile, președintele Federației Industriei Hoteliere din România.
Orban: Îmi doresc o redeschidere a restaurantelor cât mai rapidă, dar să fie făcută în niște condiții care să nu crească riscul epidemiologic
Ludovic Orban a declarat, joi, că deși își dorește redeschiderea restaurantelor, aceasta nu se va întâmpla decât în condiții care să nu crească riscul epidemiologic. Premierul a avansat însă ideea ce reînceperea activității restaurantelor se va putea face în etape, întâi pentru restaurantele hotelurilor și ulterior pentru celelalte.

