restaurante
Restaurantele, barurile şi cafenelele din Bulgaria se pot redeschide la întreaga capacitate începând de luni, au anunţat autorităţile de la Sofia. Ministrul sănătăţii, Kiril Ananiev, a emis marţi seara un ordin în acest sens, informează Reuters, potrivit Agerpres.
Grecia așteaptă turiști: Restaurantele și cafenelele ar urma să se redeschidă pe 25 mai, iar hotelurile, după 1 iulie
Organizația Mondială a Turismului estimează că vor fi cu 60 până la 80 la sută mai puțini turiști, la nivel global, pe fondul pandemiei COVID 19. Pentru Grecia e o mare lovitură, ținând cont că turismul reprezintă cam o treime din Produsul Intern Brut.
Orban: După 1 iunie, vom reglementa sectorul turistic. Vrem să permitem sezonul estival
Premierul Ludovic Orban a declarat, sâmbătă, la Vama Albița, unde a participat la întâmpinarea echipei medicale care a fost în misiune în Republica Moldova, că după data de 1 iunie va fi reglementat sectorul turistic și că intenția Guvernului este de a deschide sezonul estival.
Bulgaria dă liber la vacanţe şi reduce preţurile. Se redeschid hotelurile mici și pensiunile
Bulgaria speră să poată primi turişti străini în vacanţă de pe 1 iulie. 47% dintre hotelieri spun că vor reduce preţurile pentru a atrage clienţii. De săptămâna viitoare, bulgarii vor avea voie să călătorească în scop turistic în ţară, iar de miercuri, se redeschid hotelurile mici şi pensiunile.
Scandal cu arestări și trupe speciale în Texas. Guvernatorul a anunțat că va permite reluarea activității saloanelor de înfrumusețare dar și altor afaceri
Scandal cu arestări și trupe speciale în Texas după ce patronii unor mici afaceri au redeschis în ciuda interdicțiilor impuse de criza sanitară. În centrul situație este patroana unui coafor, condamnată la o săptămână de arest după ce a refuzat să-și ceară scuze. Inclusiv guvernatorul a cerut eliberarea ei și a anunțat că de astăzi va permite reluare activității saloanelor de înfrumusețare dar și altor afaceri.
Liviu Rogojinariu: A fost identificat un miliard de euro- fonduri europene- pentru IMM-uri. Președintele HORA: S-a propus alocarea în funcție de cifra de afaceri și taxele plătite
Pandemia vă provoca o scădere ecomonică mai mare decât cea suferită în timpul crizei din 2009, potrivit previziunilor Comisiei Europene. Pentru ţara noastră, estimările indică o scădere economică de 6 la sută, din care 4 procente ar putea fi recuperate anul viitor.
Spaniolii au anunțat cele patru faze de parcurs pentru a ajunge la ”noua normalitate” în luna iunie
Premierul spaniol Pedro Sanchez a anunțat în urmă cu câteva zile un plan de relaxare în patru etape, pentru a se ajunge la ceea ce el a numit “nouă normalitate” până la finalul lunii iunie.
Patronii propun un plan pentru redeschiderea teraselor și restaurantelor. Guvernul așteaptă să vadă evoluția epidemiei
Restaurantele, terasele, barurile și cafenelele sunt închise de peste o lună și jumătate. Managerii au calculat pierderi de sute de milioane de euro și cer autorităților să reia parțial activitatea din 16 mai, în condiții speciale de siguranță. Reprezentații Ministerului Economiei spun însă că totul depinde de evoluția numărului de îmbolnăviri cu noul coronavirus.
COVID-19 Restaurantele și-au pus lacătele pe uși, vânzările au scăzut dramatic, angajații riscă să rămână fără loc de muncă
Restaurantele, cafenelele şi barurile și-au pus lacătele pe uși. Măsura afectează 400.000 de angajați din sistem, cei mai mulţi fiind în pericol să rămână fără loc de muncă. Funcţionează doar unitățile comerciale care au ales să vândă celor care și-au ridicat personal comenzile sau cele care au resurse pentru a face livrări la domiciliu. Chiar și așa, patronii se plâng deja că vânzările au scăzut cu până la 70%.

