În România sunt multe restaurante de lux, însă niciunul nu a primit până acum măcar o stea Michelin

Cei mai multi români merg la restaurant doar la ocazii speciale şi apreciază dacă primesc o porţie mare de mâncare. E un obicei care ne ţine în afara ghidului restaurantelor de top. Stelele Michelin garantează o experienţă gastronomică de neuitat.  Cine vrea, trebuie să o caute însă în restaurantele din străinătate. Cel mai apropiat este în Ungaria.

Cinci restaurante din România participă la "Goût de France". Maeştri bucătari din 150 de ţări aduc un omagiu bucătăriei franceze

Două mii de maeştri bucătari din 150 de ţări de pe cinci continente vor aduce pe 21 martie un omagiu bucătăriei franceze, în cadrul evenimentului Gout de France/Good France. Două mii de restaurante vor avea meniuri inspirate din sofisticata gastronomie franceză. Pe listă sunt şi cinci restaurante din România, patru din Bucureşti şi unul din Timişoara.

Localurile scot profit după interzicerea fumatului, potrivit unei estimări a Fiscului

Legea împotriva fumatului i-a făcut fericiţi pe patronii de baruri şi restaurante. Nici nu-i de mirare, pentru că au mai mulţi bani în buzunare, după interzicerea fumatului în spaţiile publice. Este prima estimare făcută de Fisc, pentru primele 6 luni de la introducerea legii. Încasările au crescut cu 10%. Nu ştim însă deocamdată dacă legea şi-a atins şi principala ţintă: scăderea numărului celor care fumează.

Ultima Oră

Cele mai citite