Românii preferă să comande mâncare acasă. Segmentul Delivery, motorul de creștere al industriei HoReCa

O inversare spectaculoasă a tendințelor zguduie piața HoReCa din România! Pentru prima dată, românii au comandat acasă mai multă mâncare decât au consumat în restaurante. Segmentul Delivery a depășit restaurantele clasice, devenind motorul de creștere al industriei. Această răsturnare de situație semnalează o schimbare majoră de comportament, cu implicații profunde pentru economia urbană.

TVA-ul şi inflaţia ar putea pune pe butuci industria ospitalităţii

Patronii de restaurante, fast-food-uri și cafenele și-au făcut primele calcule după creșterea TVA din august și atarg atenția că, dacă se va ajunge la TVA 21% pentru mâncarea gătită, industria, care este în scădere de anul trecut, va suferi și mai mult.

Masa la restaurant va deveni un lux, avertizează cei din HoReCa, dacă Guvernul va crește TVA-ul de la 9 - 19%

Din toamnă, ieşirile cu prietenii în oraş vor fi mai scumpe, asta dacă Guvernul decide creşterea TVA-ului de la 9 la 19% în HoReCa. Măsura este văzută de decidenţi ca una dintre soluţiile care să acopere gaura de la bugetul de stat, care a depăşit 37 de miliarde de lei. Industria ospitalităţii spune că efectul va fi invers: românii vor mânca tot mai rar în oraş, iar patronii de restaurante, cafenele şi baruri vor fi nevoiţi să concedieze o parte din angajați.

Amenzi de peste un milion de lei în zone turistice. Inspectorii ANSVSA au găsit 118 kg de produse alimentare care prezentau risc pentru sănătatea consumatorilor

Inspectorii veterinari au aplicat amenzi în valoare de 1,12 milioane de lei în zonele de agrement şi localităţile de interes turistic, în perioada 26 iunie - 2 iulie, şi au suspendat activitatea unui restaurant din Moeciu din cauza neregulilor constatate, informează Autoritatea Naţională Sanitară Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), transmite Agerpres.

Mâncare tradițională, livrată la pachet, de Paști. Listele s-au deschis luna trecută. Ultima livrare se face sâmbătă

Mâncărurile tradiţionale de Paşti vin şi la pachet. Restaurantele, cofetăriile şi micii producătorii artizanali pregătesc deja comenzile care vor ajunge la clienţi. Din pachete nu lipsesc ouăle roşii, sarmalele, friptura de miel, cozonacii şi pasca. Managerii de localuri spun că au primit mai multe comenzi decât anul trecut, chiar dacă preţurile au crescut.

Ultima Oră

Cele mai citite