TVA-ul şi inflaţia ar putea pune pe butuci industria ospitalităţii

11 September 2025, 20:34

Patronii de restaurante, fast-food-uri și cafenele și-au făcut primele calcule după creșterea TVA din august și atarg atenția că, dacă se va ajunge la TVA 21% pentru mâncarea gătită, industria, care este în scădere de anul trecut, va suferi și mai mult. Și unii analiști economicii atrag atenția că majorarea suplimentară a TVA nu aduce vreun câștig. Băuturile și cafeaua servite în localuri au deja TVA maxim, 21%.

Cele aproape 35.000 de restaurante, cafenele și baruri din România au înregistrat în 2024 venituri totale de 27 de miliarde de lei. Cifrele pot părea uriașe, dar în spatele lor se află o altfel de realitate.

De pildă, clienții au comandat, anul trecut, în medie, cu până la 30% mai puține produse. Este doar unul dintre motivele pentru care TVA pentru mâncarea gătită a crescut cu 2 procente, la 11 la sută, şi nu la 21 la sută.

Radu Savopol, preşedinte, Asociaţia Patronală HORA: Guvernul ne-a promis o reanalizare a cifrelor în octombrie. Din păcate, ele nu sunt cele mai promițătoare. Și se pare că vom trece la un TVA, inclusiv la zona de food. Ce este foarte important astăzi, în industira ospitalității, în Horeca, noi nu avem doar 11%. 11% e doar pentru mâncare.

Daniel Mischie, antreprenor în industria ospitalităţii: După un an în care creșterea industriei a fost de câteva procente, două-trei procente, o creștere reală, dacă luăm în considerare inflația, a urmat o perioadă estivală, în care industria a închis luna august cu, în medie, minus 10 la sută pe zona de restaurante și cafenele.

Iancu Guda, analist economic: Eu mă aștept ca în 2025 profitabilitatea din Horeca să fie deja la nivelul din pandemie, 2020, spre 4-5%. Este suficient să vezi o scădere cu 10 la sută a consumului, ca să anuleze creșterea TVA cu 10 la sută. Și, de fapt, nimeni nu câștigă.

Pe lângă creșterea TVA, în nota de plată se vor regăsi inflația, scumpirea utilităților, a carburanților, facturile tot mai mari ale furnizorilor și distribuitorilor.

Clienții, la rândul lor, își fac propriile calcule.

În acest an, deja 2.000 de angajați din restaurante, baruri și cafenele, din totalul de aproape 190.000, au fost concediați. Și poate fi doar începutul.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite