restaurante
La mai bine de 10 zile de la aplicarea legii care prevede impozitarea bacșișului lăsat în restaurante, reprezentanții HoReCa susțin că actul normativ are nevoie de câteva modificări.
Aleksandr Lukaşenko: Şi noi ştim să tăiem pâinea în două şi să punem înăuntru o bucată de carne, cartofi prăjiţi şi salată. Președintele belarus ironizează plecarea grupului american McDonald's din țara sa
''Şi noi ştim să tăiem pâinea în două'', a ironizat vineri preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko plecarea grupului american de fast food McDonald's din ţara sa, unde va fi înlocuit de o marcă rusească, relatează AFP.
Patronii de restaurante anticipează că masa de Revelion va costa mai mult cu 30% față de anul trecut
Veşti proaste pentru cei care vor să petreacă noaptea dintre ani în oraş. Proprietarii restaurantelor avertizează că masa de revelion va fi mai scumpă chiar şi cu 30%, una din cele mai costisitoare din ultimii ani. Cu facturi uriașe la curent și gaze, mulți patroni cumpără panouri fotovoltaice și pompe de căldură, ca să nu fie nevoiți să închidă localurile.
SPANIA | Guvernul a prezentat un proiect de lege împotriva risipei alimentare, cu amenzi de până la 60.000 de euro
Guvernul Spaniei a aprobat în premieră un proiect de lege împotriva risipei alimentare, care atrage sancţiuni de până la 60 de mii de euro. Statisticile arată că spaniolii aruncă anual la gunoi 1,3 milioane de tone de mâncare.
VIDEO De patru ori mai multe locuri de muncă decât în 2020. Se fac angajări pe bandă rulantă în HORECA
Cine vrea să se angajeze ori să schimbe locul de muncă, acum găsește în transporturi, turism, la un hotel sau restaurant. E nevoie de personal mai mult ca oricând în aceste sectoare, printre primele și cele mai lovite de efectele pandemiei.
Restaurante închise în județul Cluj din cauza mizeriei din bucătării
Nereguli grave, descoperite la mai multe restaurante și magazine în județul Cluj. Asta au constatat inspectorii ANPC în timpul controalelor făcute în weekend. Două dintre restaurante au fost chiar închise pentru o perioadă de 6 luni și au fost date amenzi de sute de mii de lei.
Întârzie dotările polițiștilor pentru verificarea certificatului verde. Și legislația este neclară
Verificări puține și sumare ale polițiștilor la adresa celor care pot intra în restaurante sau cluburi doar pe baza dovezii imunizării anti-Covid sau a unui test care să arate lipsa infectării. Ezitările, spun specialiștii, vin ca urmare a legislației neclare. Polițiștii se plâng nu doar de scăpările din lege, ci și de lipsa, în continuare, a dotărilor.
Au crescut livrările de mâncare la domiciliu
Restricţiile impuse din cauza noului val al pandemiei au făcut să scadă la jumătate încasările restaurantelor. Acum pot sta la masă în interior doar persoanele vaccinate şi cele trecute prin boală. Au însă mult mai multe comenzi cei care fac livrări la domiciliu. Şi la fast-fooduri, oamenii vin, îşi iau mâncarea la pachet şi pleacă.
Timişoara intră în restricţii de noapte. Magazinele se închid la ora 18.00 în toate zilele săptămânii. Măsurile se aplică de vineri, 1 octombrie
Municipiul Timişoara va intra sub incidenţa unor restricţii suplimentare, magazinele urmând să fie închise la ora 18,00 în toate zilele săptămânii, în baza unei hotărâri a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU), convocat, joi, de subprefectul Ovidiu Drăgănescu, după ce rata de infectare cu SARS-CoV-2 a ajuns la 8,5 la mie în municipiu şi la 6,34 pe judeţ.

