Patronii de restaurante anticipează că masa de Revelion va costa mai mult cu 30% față de anul trecut

Veşti proaste pentru cei care vor să petreacă noaptea dintre ani în oraş. Proprietarii restaurantelor avertizează că masa de revelion va fi mai scumpă chiar şi cu 30%, una din cele mai costisitoare din ultimii ani. Cu facturi uriașe la curent și gaze, mulți patroni cumpără panouri fotovoltaice și pompe de căldură, ca să nu fie nevoiți să închidă localurile.

Restaurante închise în județul Cluj din cauza mizeriei din bucătării

Nereguli grave, descoperite la mai multe restaurante și magazine în județul Cluj. Asta au constatat inspectorii ANPC în timpul controalelor făcute în weekend. Două dintre restaurante au fost chiar închise pentru o perioadă de 6 luni și au fost date amenzi de sute de mii de lei.

Întârzie dotările polițiștilor pentru verificarea certificatului verde. Și legislația este neclară

Verificări puține și sumare ale polițiștilor la adresa celor care pot intra în restaurante sau cluburi doar pe baza dovezii imunizării anti-Covid sau a unui test care să arate lipsa infectării. Ezitările, spun specialiștii, vin ca urmare a legislației neclare. Polițiștii se plâng nu doar de scăpările din lege, ci și de lipsa, în continuare, a dotărilor.

Au crescut livrările de mâncare la domiciliu

Restricţiile impuse din cauza noului val al pandemiei au făcut să scadă la jumătate încasările restaurantelor. Acum pot sta la masă în interior doar persoanele vaccinate şi cele trecute prin boală. Au însă mult mai multe comenzi cei care fac livrări la domiciliu. Şi la fast-fooduri, oamenii vin, îşi iau mâncarea la pachet şi pleacă.

Timişoara intră în restricţii de noapte. Magazinele se închid la ora 18.00 în toate zilele săptămânii. Măsurile se aplică de vineri, 1 octombrie

Municipiul Timişoara va intra sub incidenţa unor restricţii suplimentare, magazinele urmând să fie închise la ora 18,00 în toate zilele săptămânii, în baza unei hotărâri a Comitetului Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă (CJSU), convocat, joi, de subprefectul Ovidiu Drăgănescu, după ce rata de infectare cu SARS-CoV-2 a ajuns la 8,5 la mie în municipiu şi la 6,34 pe judeţ.

Ultima Oră

Cele mai citite