A doua criză din industria ospitalității - lipsa de personal

Patronii fac eforturi ca turiştii să nu simtă cât de acută e criza de personal din restaurante şi hoteluri, cea mai mare din ultimii ani. În pandemie le-au plecat angajaţii şi acum redresarea pare şi mai grea. Cei care lucrau în industrie s-au reprofilat şi nu mai au curaj să revină sau acceptă oferte tentante din afara ţării.

Salariul mediu net a crescut în aprilie, comparativ cu luna precedentă, cu 14 lei, echivalentul a trei sau patru pâini

Câştigul salarial mediu nominal net a fost 3.561 lei în luna aprilie 2021, în creştere faţă de luna precedentă cu 14 lei (+0,4%), valorile cele mai mari fiind înregistrate în activităţi de servicii în tehnologia informaţiei (8.671 lei), iar cele mai mici în hoteluri şi restaurante (1.790 lei), conform datelor anunţate vineri de Institutul Naţional de Statistică (INS).

SUA | Restaurantele din New York s-au redeschis la 100% din capacitate. Masca de protecție nu mai este obligatorie pentru cei vaccinați, inclusiv la interior

Restaurantele din New York s-au redeschis la 100% din capacitate. Orașul american care a dus greul în pandemie este în plină revenire, a anunțat și primarul care a participat chiar la inaugurarea unui uriaș restaurant în ziua marii relaxări. Nici masca de protecție nu mai este obligatorie pentru cei vaccinați, inclusiv la interior.

Timișoara a ieșit din carantină. Ce spun locuitorii

Timișoara și cele patru comune periurbane - Dumbrăvița, Giroc, Ghiroda și Moșnița Nouă, au ieșit din carantină. Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, întrunit miercuri după-amiază, a decis să nu mai prelungească măsura carantinei, restricțiile impuse la nivel national fiind suficiente, în opinia decidentilor locali.

Ultima Oră

Cele mai citite