Matei Balş
Încă doi pacienți transferați la alt spital în urma incendiului de la Institutul "Matei Balş" au decedat, a anunţat joi Ministerul Sănătăţii. Bilanțul tragediei a ajuns la 20 morți.
Încă un pacient transferat după incendiul de la „Matei Balș” a murit
Ministerul Sănătății a anunțat astăzi încă un deces în rândul pacienților care s-au aflat în Pavilionul V al Institutului Național de Boli Infecțioase „Matei Balș” din București din 29 ianuarie.
Starea de sănătate a pacienților transferați de la "Matei Balș": șase sunt în stare gravă
Şase pacienţi care au fost transferaţi după incendiul de la Institutul "Matei Balş" în cadrul aceluiaşi spital şi în alte unităţi sanitare sunt în stare gravă, conform unui comunicat de presă al Ministerului Sănătăţii transmis, duminică, AGERPRES.
Ministerul Sănătății: Încă doi pacienți transferați la alte spitale în urma incendiului de la Matei Balș au decedat. Bilanțul a ajuns la 14 persoane
Încă doi pacienţi transferaţi la alte spitale în urma incendiului de la Institutul "Matei Balş"au decedat, a anunţat sâmbătă Ministerul Sănătăţii.
Cauza probabilă a incendiului de la Institutul Matei Balș: un scurtcircuit produs de un aparat de încălzire
A apărut o primă concluzie în cercetarea făcută la față locului de polițiști, în cazul incendiului de la Institutul Matei Balș din Capitală. Marius Popescu ne spune mai multe.
Procurorii criminalişti au finalizat cercetarea la locul incendiului de la Institutul Matei Balş. Se va face o expertiză de către Institutul INSEMEX Petroşani
Procurorii şi poliţiştii criminalişti au terminat, vineri, cercetarea la faţa locului la Institutul Naţional de Boli Infecţioase "Prof. Dr. Matei Balş", iar în cauză va fi dispusă efectuarea unei expertize tehnice de către INCD INSEMEX Petroşani, în vederea stabilirii cauzelor incendiului.
Șapte morți în incendiul de la Institutul Matei Balș. Un alt pacient a murit la două zile după tragedie
Un alt pacient rănit în incendiul de la Institutul Matei Balş a murit, astăzi, la două zile de la tragedie. Pacientul, bolnav de COVID-19, a fost transferat după incendiu la un alt spital, însă medicii nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viaţa.
Imaginile disperării: Pacienţi infectaţi cu Sars Cov-2 primesc oxigen pe holuri în spitalul "Matei Balş" din Capitală
Este o situaţie în care am sperat să nu ajungem, dar previzibilă, în condiţiile în care, de săptămâni întregi, apar zilnic peste o mie de noi cazuri. Medicii sunt epuizați, dar nevoiți să trateze şi în spaţii improprii până la eliberarea unui pat.
200 de flacoane de Remdesivir au sosit la Spitalul Matei Balș din Capitală
Au sosit 200 de flacoane de Remdesivir la Institutul Matei Blaș din Capitală, potrivit medicului Adrian Marinescu. Până acum, când nu mai erau doze în spital, medicii au obținut de la alte unități din țară. Acum, mai multe spitale din țară au primit doze suplimentare.

