Matei Balş
Băi insalubre, aglomerație, lipsa lenjeriei de pat și condiții greu e suportat. De toate acestea se plâng tot mai des pacienții cu COVID 19, internați în spitale. La Ploiești, o femeie susține că a fost nevoită să doarmă în același pat cu fiica ei, iar ca lenjerie au primit doar un cearșaf. Direcția de Sănătate Publică Prahova a declanșat o anchetă.
Marcel Pavel, internat la Institutul Matei Balș. Artistul ar fi infectat cu COVID-19
Marcel Pavel se află internat la Institutul "Matei Balş" din Capitală. Surse medicale au declarat joi pentru AGERPRES că artistul ar fi infectat cu noul coronavirus.
Primele „infirmiere virtuale” vor fi activate la Institutul „Matei Balș” din București
Primele „infirmiere virtuale”, create de o o firmă specializată în soluții de branding și comunicare, vor fi activate la Institutul „Matei Balș” din București. Cu ajutorul acestora, medicii și asistentele vor putea afla, fără să intre în saloane, care sunt nevoile pacienților.
VIDEO. Robotul autonom care face dezinfecție la Spitalul Matei Balș
Robotul autonom cu lumină UV este cel mai performant instrument care poate fi folosit în lupta cu COVID-19, pentru a sprijini personalul medical. Datorită Anei Maria Stancu, CEO Bucharest Promo Robots el se află acum la Matei Balș. Roboții ar putea ajunge și în celelalte spitale.
Situație dramatică în spitale. Zeci de medici infectați cu coronavirus. La Spitalul Victor Babeș din Capitală, cel puțin 50 de cadre medicale au ieșit pozitiv la COVID-19
Se complică situaţia în spitalele de la Bucureşti. Zeci de cadre medicale sunt infectate. Oameni esenţiali în lupta cu noul coronavirus au devenit pacienţi. La nivel naţional cifra medicilor, asistentelor şi infirmierelor care s-au îmbolnăvit a trecut de cinci sute.
Dr. Adrian Marinescu, de la ”Matei Balș”: Vârful epidemiei în România va fi atins, cel mai probabil, după Paști
Medicul Adrian Marinescu a declarat, astăzi, la TVR că vârful epidemiei de COVID-19 va fi atins cel mai probabil după sărbătorilor pascale, când e posibil să intre mai mulți români în țară din zone afectate de coronavirus.
Primul român infectat cu coronavirus, considerat vindecat, după ce a fost testat din nou. Bărbatul din Gorj nu a prezentat vreun simptom al bolii
Bărbatul de 25 de ani din Gorj, primul diagnosticat în România cu noul virus, a fost testat din nou, astăzi, după ce ieri probele au ieşit negative. Practic, virusul dispăruse la două zile de la prima analiză care confirmase contaminarea. Pacientul nici nu a avut vreun simptom şi s-a simţit bine. Sunt în lucru zeci de probe ale unor suspecţi iar specialiștii reamintesc măsurile pe care fiecare persoană trebuie să le ia pentru a se proteja.
Tânărul din Gorj, confirmat cu coronavirus, se simte bine. Ultimul test a ieșit negativ, se așteaptă al doilea test
Grupul de Comunicare Strategică a anunțat, vineri, că tânărul din Gorj, la care a fost confirmată infecția cu noul coronavirus și care este internat la Institutul Matei Balș, se simte bine și nu are, în continuare, simptome specifice îmbolnăvirii.
Raed Arafat: Stocurile insuficiente de materiale de protecție, o problemă mondială. Sunt discuții la nivel european pentru găsirea soluțiilor
A fost confirmat primul caz de coronavirus în România. Este vorba de un tânăr din Gorj. Medicii specialiști spun că virusul are simptomele unei răceli sau gripe, problema este că se transmite foarte ușor, astfel că măsurile de prevenție sunt foarte importante. În acest context, materialele dezinfectate, măștile și costumele de protecție sunt foarte importante. Din păcate, stocul limitat de aceste produse este o problemă la nivel mondial.

