La Spitalul de Boli Infecțioase din Cluj sunt internați nouă pacienți care au revenit în ultimele 14 zile din zona de Nord a Italiei și care, după întoarcere, au prezentat simptome respiratorii.
Și în România autoritățile sunt pregătite să intervină. Oficialii din Sănătate s-au întâlnit din nou pentru a decide ce alte măsuri sunt necesare împotriva răspândirii coronavirusului.
Un protocol pentru profilaxia muşcăturii de căpuşă va fi distribuit, de joi, tuturor unităţilor medicale, a anunţat ministrul Sănătăţii, Sorina Pintea, pe pagina sa de Facebook.