Starea de sănătate a pacienților transferați de la “Matei Balș”: șase sunt în stare gravă
Potrivit ministerului, situaţia pacienţilor transferaţi de la “Matei Balş” este următoarea:
* Spitalul Clinic de Urgenţă “Sfântul Ioan” din Bucureşti: şase pacienţi în stare stabilă;
* Spitalul Universitar de Urgenţă din Bucureşti: un pacient în stare stabilă (ATI);
* Spitalul Universitar de Urgenţă “Elias” din Bucureşti: un pacient în stare stabilă;
* Spitalul de Boli Infecţioase şi Tropicale “Victor Babeş” din Bucureşti: patru pacienţi – unul în stare gravă (ATI), trei în stare stabilă;
* Spitalul Clinic de Urgenţă “Sfântul Pantelimon” din Bucureşti: trei pacienţi – doi în stare stabilă, iar unul în în stare staţionară, stabilă (ATI).
* Spitalul Militar Central din Bucureşti: 2 pacienţi în stare staţionară gravă (ATI).
* Spitalul “Witting” din Bucureşti: doi pacienţi în stare stabilă;
* Institutul de Pneumoftiziologie “Marius Nasta” din Bucureşti: trei pacienţi în stare stabilă;
* Spitalul Clinic de Urgenţă Floreasca din Bucureşti: 2 pacienţi – 1 pacient în stare stabilă, 1 pacient intubat (ATI);
* Spitalul Monza din Bucureşti: trei pacienţi în stare stabilă.
* Institutul Naţional de Boli Infecţioase “Matei Balş” din Bucureşti: 13 pacienţi – 3 pacienţi în stare gravă, 10 pacienţi în stare stabilă.
sursa agerpres

