O aplicație vine în ajutorul femeilor care au devenit mame și au nevoie de socializare

Mame care se cunosc virtual și se împrietenesc real. O aplicație vine în ajutorul femeilor care au devenit mame și au nevoie de socializare, ajutor și sfaturi. Programul permite formarea de comunități în care femeile pot interacționa și mai apoi să se întâlnească. Specialiștii vorbesc despre importanța acestor grupuri care sprijină enorm psihicul femeilor.

Un medic din Constanța, cu rude în Ucraina, le-a fost în ultimele săptămâni înger păzitor femeilor care au venit să nască în siguranță, în România: “Ne povesteau că erau internate prin maternități și cum auzeau sirenele, cum coborau toate în adăpost”

România a devenit a doua casă pentru mii de ucraineni, care au fugit din calea războiului. Printre aceştia şi multe femei care au adus pe lume, în siguranță, bebeluși. Un medic din Constanța, cu rude în Ucraina, le-a fost în ultimele săptămâni înger păzitor. Cu lacrimi în ochi, cu gândul la fratele care luptă în Ucraina și la nepoții care se ascund în adăposturi anti-aeriene, medicul constănțean își dedică timpul, ajutorul și cunoștințele refugiaților.

Bebeluși bolnavi din Ucraina, tratați în spitale din România

Medicii români și ucraineni au făcut pod peste război pentru a salva doi bebeluşi de origine română, grav bolnavi, născuți la Kiev. Pentru că aveau nevoie de îngrijiri medicale de urgenţă, au fost transferaţi la Cernăuţi și de acolo, la spitale din România. Misiunea de salvare a decurs cu bine, iar nou născuţii, în vârstă de numai câteva zile, sunt acum în grija medicilor de la Timișoara și București.

Campania Dăruind vei Dobândi | Daruri pentru mame şi bebeluşi, din partea voluntarilor Bisericii Sf. Ioan din Tars

Bebeluşii născuti de Crăciun la Iaşi au primit primele cadouri de Crăciun din viaţa lor. Cele două maternităţi din oraş au fost vizitate de voluntarii Bisericii Sf. Ioan din Tars. Aceştia împart cu mare bucurie, în fiecare an, cadouri copiilor şi mămicilor care îi aduc pe lume în perioada sărbătorilor. Prima oprire a fost la Maternitatea Cuza Vodă.

O femeie din Mehedinți este acuzată că și-a ucis doi copii după ce i-a născut. A fost denunțată de fiica ei adolescentă. Detalii care vă pot afecta emoțional!

Caz cutremurător în Mehedinți. O femeie de 35 de ani este acuzată că și-a omorât doi nou născuți și i-a îngropat în curtea casei. A denunțat-o fiica ei de 16 ani, care a sunat la 112. Autoritățile au cercetat locuința și curtea femeii și au găsit rămășițele celor doi copii. Atenție, sunt detalii care vă pot afecta emoțional!

Bebeluşi cu Covid-19, internați la Terapie Intensivă. Ministrul Sănătăţii: Copiii provin din familii nevaccinate

Coronavirusul bagă în spital zeci de copii, chiar şi de numai câteva luni. Cinci sunt la Terapie Intensivă, cu forme severe de COVID 19, toţi cu părinţii nevaccinaţi. Detaliile au fost date de ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă. Medicii avertizează că odată cu începerea școlii și mai mulți copii se vor infecta cu noul coronavirus. Ei reamintesc că vaccinarea şi respectarea regulilor de protecţie îi feresc și pe cei mici de infectare.

Ultima Oră

Cele mai citite