bebelusi
O femeie din Africa de Sud a născut, luni seară, zece copii, după 29 de săptămâni de sarcină. Surpriza a fost uriașă, mai ales că, la ecograf, medicii au văzut doar 8 dintre bebeluși.
Ioana Mihăilă: Am alocat 80 milioane de euro în PNRR pentru dotarea secţiilor de Terapie intensivă nou-născuţi
Ministrul Sănătăţii, Ioana Mihăilă, a declarat, joi, că prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă se vor aloca 80 de milioane de euro pentru dotarea secţiilor de Terapie intensivă nou-născuţi.
România este printre primele țări din Europa în ce privește mortalitatea infantilă, iar pandemia a accentuat problemele din maternități
În România nu există o infrastructură bine pusă la punct pentru ca transferul nou născuților cu probleme să se facă rapid și să fie salvați la timp. Un aparat performant pentru copiii care se nasc cu asfixie a fost adus astăzi la Spitalul Universitar de Salvați Copiii.
Naşterea multiplă din Maroc: Mama se simte bine, cei nouă bebeluşi plasaţi sub supraveghere
Tânăra femeie din Mali care a născut recent nouă bebeluși se simte bine, însă copiii ei născuţi prematur vor rămâne într-o secţie de reanimare timp de "două-trei luni" din cauza greutăţii lor corporale foarte mici, au anunţat miercuri reprezentanţii clinicii private marocane în care a avut loc naşterea, informează AFP.
O femeie din Mali a născut nouă bebeluși. Naşterea nonupleţilor este un eveniment extrem de rar
O femeie din Mali a născut marţi nouă bebeluşi, cu doi mai mulţi decât observaseră medicii în uterul său aglomerat, ea alăturându-se astfel unui panteon restrâns al mamelor de nonupleţi, informează miercuri Reuters.
Numărul copiilor părăsiți în maternități a scăzut în 2020. 431 de micuți au fost abandonați anul trecut
Numărul copiilor părăsiţi în maternităţi şi în alte unităţi sanitare a scăzut anul trecut cu 252 (circa 37%), comparativ cu 2019, la 431 de copii, conform datelor publicate pe site-ul Autorităţii Naţionale pentru Drepturile Persoanelor cu Dizabilităţi, Copii şi Adopţii (ANDPDCA).
Cvadrupleții născuți la Iași, transferați la o altă maternitate. Alexandru, Robert, Lucian şi Luca vor sta în spital cel puțin două luni
Cvadrupleții născuți pe 8 martie la Maternitatea Elena Doamna de o femeie bolnavă de COVID au fost transferați la terapie intensivă la Maternitatea Cuza-Vodă. Sunt prematuri și au o greutate scăzută, spun medicii. Bebelușii vor avea nevoie de spitalizare aproape două luni.
Iași: O femeie infectată cu SARS COV-2 a născut cvadrupleți. Bebelușii sunt bine și vor rămâne sub supraveghere medicală
Premieră la Iași, unde o femeie infectată cu Sars Cov 2 a născut cvadrupleţi. Copiii sunt bine, au fost testați pentru Covid, iar rezultatele au ieșit negative. Când și-a revenit din operație, mămica a avut parte de o surpriză uriașă.
Viața începe în 2021: Primii bebeluși din 2021 au pășit în viață cu nota 10
Noaptea de revelion este un nou început, cu atât mai specială pentru mamele care aduc copii pe lume la pragul dintre ani. În condiții speciale, dar cu multe speranțe, primii bebeluși din 2021 au pășit în viață cu nota 10.

