Guvernul pregătește măsuri pentru a crește natalitatea. TVA la produsele pentru copii ar putea fi redusă la 5 la sută. Familiile numeroase ar putea primi card pentru reduceri

De la un an la altul se nasc tot mai puţini copii în România. Și situația nu se poate schimba mai repede de 10 ani. Guvernul are pe masă un pachet de măsuri prin care să susţină creşterea natalităţii. Vrea să acorde vouchere pentru plata grădiniţelor şi a creşelor, ajutoare pentru familiile numeroase şi chiar o reducere a TVA pentru produsele destinate bebeluşilor. Cheltuielile au crescut atât de mult, încât pe tineri îi sperie ideea de a deveni părinţi.

Timișoara: Doi nou-născuți chiar în ziua de Crăciun

Două familii din Timișoara au primit cel mai frumos cadou de Crăciun: câte un băiețel. Cei doi bebeluşi au venit pe lume înainte de termen și vor mai sta câteva zile la spital alături de mămici, înainte de a umple casa de bucurie.

În lipsa încălzirii centralizate, medicii de la maternitatea din Ploiești folosesc incubatoarele pe post de aeroterme pentru a-i încălzi pe bebeluși

Soluții de avarie în spitalele din Ploiești, rămase fără încălzire. La maternitatea din oraș, nou-născuții sunt ținuți în incubatoare, pentru a nu suferi de frig, în timp ce la Spitalul Județean de Urgență se folosesc aparate de aer condiționat pentru încălzirea saloanelor cu pacienți. Între timp, localnicii din Ploiești așteaptă cu înfrigurare ca problema termoficării să fie rezolvată, după ce timp de cinci luni nu au avut apă caldă.

Criză de vaccinuri pentru bebeluşi, BCG și împotriva hepatitei B. Medic: E foarte greu pentru noi să reușim să convingem oamenii să vină și apoi spunem că nu avem vaccin

Vaccinul împotriva tuberculozei, boală la care românii sunt fruntaşi în UE, lipseşte cu desăvârşire în mai multe judeţe. Şi stocurile de vaccin împotriva hepatitei B sunt zero în mai multe judeţe, în condiţiile în care boala este foarte răspândită în România. Ministerul Sănătăţii a răspuns, pentru Ştirile TVR, când şi cum va fi rezolvată problema.

Un bebeluș cu COVID-19, internat în stare gravă la Spitalul de Copii Sfânta Maria din Iași. Mama şi sora geamănă sunt negative

Doi bebeluşi, suspecţi de COVID, sunt internaţi la Spitalul de Copii "Sfânta Maria" din Iaşi. Este vorba despre două gemene, în vârstă de o lună şi jumătate, care au fost transferate de la spitalul din Fălticeni, după ce starea uneia dintre ele a devenit foarte gravă. Testele au stabilit că are Covid 19 şi că se impune tratament de specialitate la Iaşi. Surioara ei şi mama sunt negative.

Ultima Oră

Cele mai citite