bebelusi
Marți este ziua mondială dedicată copiilor născuţi prematur. Anual, în România se nasc 20.000 de copii prematur. Naşterea prematură este cea care are loc cu mai mult de 3 săptămâni înainte de data estimată de naştere, deci înainte de începutul celei de-a 37-a săptămâni a sarcinii.
Harta mortalității infantile. Tulcea este județul în care mor cei mai mulți copii sub un an
Harta mortalității infantile în România arată un clivaj major între județe, una dintre cauzele importante fiind gradul de dotare a maternităților. Astfel, în județul Tulcea, aflat pe primul loc în acest top, rata mortalității infantile este de peste cinci ori mai mare decât în municipiul București.
STUDIU: Poluarea aerului a ucis 476.000 de nou născuți în 2019
Poluarea aerului a ucis 476.000 de nou-născuţi în 2019, în special în India şi Africa subsahariană, potrivit unui nou studiu care plasează responsabilitatea, în aproape trei sferturi din aceste decese, pe fumurile toxice emanate de combustibilii folosiţi pentru gătit, informează AFP miercuri.
Un copil se naște fără viață la fiecare 16 secunde. Situația s-ar putea înrăutăți din cauza COVID
La fiecare 16 secunde un copil se naște fără viață, potrivit unor estimări realizate de agențiile ONU. Perturbările serviciilor de sănătate din cauza COVID-19 ar putea înrăutăți situația, numărul copiilor născuți morți putând crește cu aproape 200.000 într-un interval de 12 luni.
Cum se descurcă în izolare mămicile care așteaptă să nască
Material realizat cu Sorana Mureșan, fondatorul și președintele unui centru de educație pre și postnatalal , fondator al programului "MAgia MAternității - din burtică la pieptul mamei", consultant în alăptare IBCLC, educator Prenatal Lamaze.
Irlanda. Bebeluși văzuți de la distanță din cauza pandemiei
Din cauza pandemiei, părinții prematurilor din maternitățile irlandeze nu au voie să intre în saloanele bebelușilor. Așa că ii văd...de la distanță.
Primele măsuri luate la Maternitatea Odobescu din Timișoara după ancheta DSP Timiș
La Maternitatea Odobescu, din Timișoara, au fost create două zone, una verde și alta roșie, unde să fie consultate femeile care au suspiciune de COVID-19. De asemenea, toate femeile externate vor fi retestate, la fel ca și bebelușii lor, potrivit anchetei DSP Timiș, care a fost transmisă, marți, Ministerului Sănătății.
“Mi-e teamă, îl controlez mereu să respire, să nu pățească ceva în timpul somnului”. Mamele și-au luat bebelușii bolnavi de COVID-19 acasă de la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Cazul celor 10 nou-născuți infectați cu coronavirus la Maternitatea Odobescu din Timișoara a dus la declașarea unei anchete care să stabilească cine este vinovat de situație. Mamele nu au fost confirmate cu COVID-19 și cele mai multe s-au externat deja împreună cu copiii. Vorbim despre aceeași maternitate care, la sfârșitul lui martie, a intrat în carantină și a ieșit după nici două zile. Șefa DSP Timiș a fost înlocuită, iar procurorii fac cercetări, in rem, în privința zădărnicirii combaterii bolilor.
Dosar penal în cazul bebelușilor infectați de la Maternitatea Odobescu din Timișoara
Procurorii au deschis un dosar penal în cazul bebelușilor infectați cu noul coronavirus de la Maternitatea Odobescu din Timișoara.

