Cod galben de caniculă în majoritatea regiunilor, marţi. Instabilitate atmosferică în toată ţara, de miercuri dimineaţa

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, o nouă atenţionare Cod galben de disconfort termic accentuat şi caniculă ce va persista pe tot parcursul zilei de 13 august, în peste trei sferturi din ţară, dar şi o informare de instabilitate atmosferică şi ploi însemnate cantitativ, ce va intra în vigoare de miercuri dimineaţa, notează Agerpres.

Meteorologii anunță vreme caniculară luni. Marți, temperaturile scad

Temperaturile vor atinge în cursul zilei de luni valori caniculare. Cele mai ridicate vor fi înregistrate în Lunca Dunării, în Oltenia și Muntenia. Meteorologii anunță că marți temperaturile vor scădea, pentru ca apoi să se apropie de cele normale pentru această perioadă.

Cod galben și cod portocaliu de vijelii până joi, la ora 03.00. Miercuri dimineață a fost cod roșu de furtuni și căderi de grindină în județul Mureș

Meteorologii au emis miercuri dimineață două avertizări - una cod galben și una cod portocaliu - de instabilitate atmosferică, intensificări puternice ale vântului, vijelii, grindină și cantități de apă însemnate.  Avertizările sunt valabile de miercuri, de la ora 10.00, până joi, la ora 03.00, pentru sudul, sud-estul, centrul și estul țării.

Caniculă şi disconfort termic accentuat în cea mai mare parte a ţării - informare meteo. Cod galben de vijelii în 14 judeţe din jumătatea de nord, până marți seară

Meterologii anunţă că vremea va fi caniculară, marţi şi miercuri, în cea mai mare parte a ţării. În zonele de câmpie şi de podiş, temperatura va ajunge la 35-37 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat. Pentru 14 judeţe din Moldova, Maramureş, Crişana şi Transilvania, la prânz intră în vigoare un cod galben de vijelii, averse torenţiale, descărcări electrice şi grindină.

ANM. Atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, în 32 de judeţe. Disconfort termin în regiunile vestice şi sudice

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o atenţionare Cod galben de instabilitate atmosferică accentuată, valabilă pe parcursul acestei zile în 32 de judeţe, respectiv o informare de disconfort termic, caniculă şi vreme instabilă pentru regiunile vestice şi sudice, în vigoare până duminică seara.

ANM: Temperaturi maxime de până la 34 de grade timp de două săptămâni. Instabilitate atmosferică aproape în fiecare zi

Meteorologii prognozează pentru următoarele două săptămâni (10 - 23 iunie) o încălzire accentuată a vremii şi, implicit, valori termice maxime de 32 - 34 de grade în unele regiuni, relevă estimările Administraţiei Naţionale de Meteorologie publicate astăzi și preluate de Agerpres. Fenomenul de instabilitate atmosferică va continua să se manifeste însă aproape zilnic.

Ultima Oră

Cele mai citite