O nouă informare meteorologică de instabilitate atmosferică accentuată, până pe 10 iunie. Astăzi - cod galben de ploi în majoritatea țării

Administrația Națională de Meteorologie a emis o nouă informare de instabilitate atmosferică temporar accentuată și cantități de apă însemnate în cea mai mare parte a țării, valabilă până luni dimineață, 10 iunie. În plus, o nouă avertizare de cod galben de ploi a fost emisă pentru ziua de astăzi, și vizează Banatul, Crișana, Transilvania, Maramureșul, nordul Olteniei, local - Moldova și Transilvania - și zonele de munte.

ANM: Vremea începe să se încălzească în următoarele două săptămâni; ploile se menţin

Vremea va intra într-un proces de încălzire pe durata următoarelor două săptămâni (13 - 26 mai), însă instabilitatea atmosferică rămâne ridicată pe tot parcursul intervalului de prognoză, cu precipitaţii ce îşi vor face apariţia mai ales după 14 - 15 mai în majoritatea zonelor, reiese din estimările Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), publicate luni.

ANM: Ploi torenţiale, descărcări electrice, vijelii şi căderi de grindină în toată ţara. Cum va fi vremea în București

Meteorologii au emis duminică o informare prin care anunţă ploi torenţiale, descărcări electrice, vijelii şi căderi de grindină în toată ţara, până miercuri dimineaţă. Vremea se va răci, iar la munte va ninge şi va fi viscol. Meteorologii au emis și o prognoză specială pentru Bucureşti, în vigoare de la ora 15.00 până miercuri la ora 9.00, ce vizează ploi torenţiale, vijelii şi scăderea bruscă a temperaturilor, de la 23 de grade la 6 grade.

Ultima Oră

Cele mai citite