ANM
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, duminică dimineaţa, o avertizare nowcasting Cod galben de ceaţă, valabilă în localităţi din judeţele Bacău, Botoşani, Suceava, Galaţi, Neamţ, Vrancea, Vaslui, Constanţa, Tulcea şi Harghita, pe durata orelor următoare.
ANM. Cod galben de ceaţă şi, izolat, burniţă în 23 de judeţe, luni dimineaţă
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, luni, o serie de avertizări nowcasting Cod galben de ceaţă, valabile pe durata orelor următoare în mai multe zone din Transilvania, Oltenia, Moldova, Banat şi Muntenia.
ANM. Atenţionare de ceaţă în 23 de judeţe în următoarele ore
Meteorologii au emis, miercuri, o nouă avertizare nowcasting Cod galben de ceaţă, valabilă în următoarele ore pe raza mai multor localităţi din Muntenia, Dobrogea, Moldova şi Transilvania.
Octombrie cu temperaturi de vară. Maximele sunt cu 10 grade peste normal
În vestul țării, temperaturile se apropie de cele din zilele mai friguroase de vara și nicinu nor nu umbrește cerul. Sunt mulți care se bucură de zilele frumoase, dar medicii recomandă prudență: vremea e înșelătoare și ne putem îmbolnăvi.
ANM: Încă o săptămână de toamnă blândă, cu temperaturi care pot atinge 26 de grade Celsius. Vremea se răcește de duminică
Vremea va rămâne caldă în această săptămână în majoritatea regiunilor, cu temperaturi medii diurne de 26 de grade Celsius. Dar de duminică, 27 octombrie, valorile vor scădea cu până la 10 grade, iar probabilitatea de apariţie a ploilor va crește, se arată în prognoza Administraţiei Naţionale de Meteorologie, citată de Agerpres.
Vremea se menține în general frumoasă, fără precipitații. În primele ore ale dimineților va fi ceață
Cum va fi vremea în acest sfârșit de săptămână ne spune Florinela Georgescu, director executiv la Administrația Naționala de Meteorologie.
METEO. Vreme deosebit de rece şi precipitaţii în majoritatea regiunilor, până marţi; la munte ninge
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis, duminică, o informare vizând vreme deosebit de rece, ninsori la munte şi precipitaţii mixte în zonele subcarpatice.
Veşti bune de la meteorologi. Temperaturile aerului vor creşte începând de miercuri. Vom avea multe zile cu soare în octombrie
Temperaturile aerului vor creşte începând de miercuri urmând să ajungă, în a doua parte a săptămânii viitoare, chiar şi la 25 de grade în Lunca Dunării, potrivit directorului general al Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Elena Mateescu. Aceasta a arătat, de asemenea, că pe parcursul lunii octombrie vor fi multe zile cu soare şi temperaturi ridicate.
Cod galben de inundații pe râuri din cinci județe
Hidrologii au instituit, vineri, cod galben de inundații pe râuri din cinci județe, valabil până la ora 22.00. Codul galben a fost emis, vineri, până la ora 22.00, pentru râuri din județele Harghita, Bacău, Neamț, Iaşi, Vaslui.

