amenzi
Un număr de 42 de proprietari de câini care nu şi-au sterilizat şi microcipat animalele de companie au fost sancţionaţi de la începutul anului, informează Primăria Capitalei.
Comisarii de la Protecţia Consumatorilor au dat amenzi de peste jumătate de milion de lei în Centrul Vechi din Bucureşti
Comisarii de la Protecţia Consumatorilor au aplicat amenzi de peste 500.000 de lei în Centrul Vechi, în două zile, şi au dispus măsura opririi temporare a prestării serviciului până la remedierea deficienţelor pentru aproximativ un sfert dintre cei controlaţi.
Atenție la alergii. Persoanele sensibile ar trebui să înceapă tratamentul preventiv din timp. Ce este important de știut
O plimbare scurtă prin parc se poate transforma într-un calvar pentru cei care sunt alergici la polen. Le lăcrimează ochii, li se înfundă nasul, iar uneori apar și pusee de tuse. De la jumătatea lunii iunie, începe și sezonul ambroziei care provoacă alergii puternice. Alergologii spun că, preventiv, persoanele sensibile ar trebui să înceapă un tratament încă de acum.
MAMAIA | Parcare scumpă pe litoral. Soluția salvatoare ar fi un abonament, la un preț mult mai mic. Autoritățile promit că locuitorii vor avea locuri dedicate
Turiștii care vor ajunge în Mamaia, în acest sezon estival, trebuie să aibă un buget separat pentru parcarea mașinilor. Asta pentru că, cele mai multe hoteluri nu au destule locuri de parcare, iar la cele amenajate de primărie tariful se ridică și la peste 90 de lei pe zi. Grav este ca aceleasi costuri trebuie sa le suporte si locuitorii din zona. O solutie salvatoare ar fi un abonament, la un pret mult mai mic.
ANSVSA: Amenzi de peste 1,3 milioane de lei în sectorul alimentar, în minivacanţa de 1 Mai
Inspectorii sanitari-veterinari au aplicat 229 de amenzi, care au însumat 1,356 milioane de lei, în timpul acţiunilor de control derulate la nivel naţional, în perioada 29 aprilie - 1 mai, potrivit datelor Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), publicate luni.
Franţa: Amendă de 750 de euro pentru proprietarii de câini care nu curăţă după aceştia
Autorităţile din Bergerac, capitala unei regiuni intens frecventată de turişti din sud-vestul Franţei, care îşi doreşte să fie "curată şi primitoare", au creat o amendă de până la 750 de euro pentru orice proprietar de câine care nu curăţă după animalul său în spaţiile publice, relatează luni AFP.
Recensământul merge mai greu la sate. La nivel național, au fost completate mai puțin de cinci milioane de formulare de autorecenzare
Fără calculatoare sau tablete la îndemână, de multe ori și fără internet, oamenii de la ţară nu se grăbesc să se autorecenzeze online. Cei care ajung la primării cu diverse treburi sunt ajutați de angajați să completeze formularele, însă ceilalți spun că preferă să aștepte recenzorii acasă. Autorecenzarea online mai poate fi făcută până pe 15 mai.
Şoferii, avertizați pe e-mail înainte să le expire rovinieta
De miercuri, șoferii vor putea primi prin e-mail o avertizare că urmează să le expire rovinieta. Este o decizie a Ministerului Transporturilor menită să reducă numărul amenzilor aplicate, dar și să crească încasările la buget.
Cruzimea față de animale va fi pedepsită mai aspru. Cresc pedepsele și amenzile, iar proprietarii care nu au grijă de animale riscă să aibă interdicţie de a mai deţine unul
Fapte care până acum erau pedepsite de la trei luni la un an de închisoare, ajung la condamnări între doi şi șapte ani. Şi amenzile au crescut la 12.000 de lei. Iar proprietarii care nu au grijă de animale riscă să aibă interdicţie de a mai deţine unul.

