Proiect de lege. Camerele de bord, probe legale. Falsificarea imaginilor se pedepsește cu închisoarea

Șoferii care încalcă regulile de circulație vor putea fi sancționați de polițiști pe baza imaginilor filmate de alți participanți în trafic. Un parlamentar a inițiat un proiect de lege care va permite folosirea în anumite condiții a înregistrărilor făcute pe șosele și de camere neomologate. Proiectul prevede și pedepse pentru cei care folosesc filmări trucate.  

Amenzi de 13.000 lei aplicate de ANPC magazinelor Carrefour Băneasa şi Mega Image Baloteşti

Comisariatul pentru Protecţia Consumatorilor al Municipiului Bucureşti (CPCMB) a verificat respectarea prevederilor legale din domeniu în zonele alimentare ale magazinelor Carrefour Băneasa şi Mega Image Baloteşti, în urma controalelor fiind aplicate amenzi în valoare de 13.000 lei, conform unui comunicat al Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor.

Razie în Rahova: Controale ale poliţiştilor în pieţe şi spaţii aglomerate. Oamenii legii au acționat doar preventiv, fără să dea şi amenzi

Capitala și județul Ilfov sunt fruntașe la rata de infectare, stabilind record după record în fiecare zi. Este cea mai gravă situație de la izbucnirea pandemiei de COVID-19. Carantinarea nu a fost aprobată de autorități, iar în schimb polițiștii și jandarmii au fost trimiși în locurile aglomerate. O razie de amploare a avut loc în Piața Rahova, din Sectorul 5 al Capitalei. Însă polițiștii au acționat doar în scop preventiv, fără să dea amenzi.

Polițiștii au sporit controalele în București și Ilfov. Sute de persoane au fost amendate pentru că nu purtau mască

Incidenţa cazurilor de COVID a depăşit 16 la mie în București, un nou record absolut de la începutul epidemiei. Rata infectărilor creşte alarmant și în județul Ilfov - 7 localități din jurul Capitalei au depășit deja 20 la mie. Cum varianta carantinei a fost respinsă, autoritățile au sporit controalele. Sute de persoane au fost amendate pentru că nu purtau masca de protecție.

Produse expirate de 7 ani, servite turiștilor pe litoral

Vinul vechi de 7 ani putea fi servit pe litoral sau în Delta Dunării, alături de o friptură din carne expirată tot de atâta timp. Inspectorii de la Protecţia Consumatorului au găsit în congelatoare carne din 2014. Amenzile au ajuns la 500 de mii de lei doar în Deltă. Iar pe litoral, Costineşti a ajuns cea mai murdară staţiune din acest sezon.

Ultima Oră

Cele mai citite