Europa, încă sub cupola de foc: asfalt topit, zeci de mii de locuințe fără curent electric, amenințarea ”bacteriei carnivore”

24 June 2026, 20:16 (actualizat 24 June 2026, 20:17)

Europa fierbe la propriu. În Franța, asfaltul se topește, iar zeci de mii de locuințe au rămas fără curent electric, după ce rețeaua a cedat sub presiunea temperaturilor record. În Spania și Italia, autoritățile se confruntă cu o nouă amenințare: bacteria Vibrio, supranumită bacteria carnivoră, apărută odată cu încălzirea bruscă a apelor. Iar meteorologii avertizează că valul de căldură se va duce şi spre nordul continentului.

Franţa traversează un episod canicular fără precedent. Astfel de temperaturi nu s-au mai înregistrat din 1947. Asfaltul de pe şosele s-a topit, pur şi simplu, iar reţeaua electrică nu mai face faţă.

Noaptea sunt aproape 30 de grade, iar autorităţile sunt nevoite să gândească noi standarde de construcţie.

Arde şi în Spania. În toiul zilei, termometrele nu arată mai puţin de 46 de grade.

Pe litoral, unele plaje au fost închise din cauza prezenţei unei aşa-numite bacterii carnivore, care se multiplică pe fondul căldurii excesive şi, ajunsă în contact cu pielea, poate provoca infecţii grave.

În Italia, situaţia pare trasă la indigo: cod roşu, pană masivă de curent şi ameninţarea bacteriei Vibrio.

Deşi sunt situaţi mai la nord, nici pe belgieni nu i-a ocolit cupola de foc.

Iar în Marea Britanie, unde verile sunt de obicei mult mai blânde, animalele de companie trăiesc un coşmar. Este cod roşu şi în Regat, iar meteorologii avertizează că valul de căldură va acapara şi nordul continentului în zilele următoare.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite