Ministrul de Interne: Când 20% e prevenţie şi 80% amenzi, nu e în regulă. Scopul nu e de a sancţiona, ci de a preveni răspândirea coronavirusului

Ministrul Afacerilor Interne, Lucian Bode, a declarat joi că a solicitat raportări care să facă referire la numărul amenzilor, dar şi al avertismentelor aplicate, deoarece a dorit să ştie în ce măsură poliţiştii pun accent pe măsurile de prevenţie, în contextul pandemiei. Declaraţiile au fost făcute în cadrul Comisiilor reunite de buget-finanţe din Parlament, unde Bode a fost întrebat de ce poliţiştii trebuie să raporteze zilnic aceste cifre şi dacă există "un plan de amenzi".

BRĂILA | Amenzi pentru cei care aruncă ilegal gunoiul și confiscarea mijloacelor de transport

După ce primăriile de sector din București au început să confiște mașinile care depozitează ilegal gunoi, și edilul din Brăila a luat o măsură similară.Un bărbat a rămas fără autoturism, iar altul fără căruță după ce au aruncat moloz într-o groapă de gunoi ilegală de la marginea orașului. Pe lângă confiscarea mijloacelor de transport, ambii s-au ales cu amenzi de zeci de mii de lei.

Ultima Oră

Cele mai citite