amenzi
Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a sancţionat cu amenzi în valoare totală de 1,87 milioane lei mai mulţi operatori economici care comercializau sucuri, nectaruri din fructe şi băuturi răcoritoare, bere şi apă minerală, pentru neregulile constatate de echipele de control.
Amenzi pentru lipsa repartitoarelor de căldură. Parlamentul a adoptat o nouă lege cu un nou termen - 31 decembrie
Românii care nu au contoare pentru măsurarea consumului de căldură și apă caldă vor risca amenzi de până la 1.000 de lei. O nouă lege adoptată de Parlament impune proprietarilor de locuințe, racordate la rețeaua de termoficare, să monteze repartitoare de costuri până la sfârșitul anului. Măsura va garanta un calcul mai precis al consumului de energie termică și chiar facturi mai mici, spun specialiștii.
Zeci de participanţi la o petrecere nocturnă din Arad au fugit când au ajuns poliţiştii locali
Peste 30 de participanţi la o petrecere nocturnă ilegală, care a avut loc într-un local de pe Ştrandul Neptun din Arad, au fugit în momentul în care acolo au ajuns poliţiştii locali, sesizaţi la 112.
Taximetriștii clujeni cer autorităților să-i lase să circule pe benzile dedicate transportului în comun
Zeci de taximetriști clujeni au organizat o acțiune prin care au dorit să atragă atenția autorităților locale. Aceștia vor să le fie permis să circule pe benzile dedicate transportului în comun.
MAI: Creştere de peste trei ori a tranzitului de persoane şi maşini la frontieră, comparativ cu anul trecut
În perioada Sărbătorilor Pascale a fost înregistrată o creştere de peste trei ori a tranzitului de persoane şi autoturisme la frontieră, comparativ cu anul trecut, a anunţat luni purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne, comisar-şef de poliţie Monica Dajbog, citată de Agerpres.
Pietonii care utilizează telefonul mobil când traversează vor fi amendați, potrivit modificărilor Codului rutier, puse în dezbatere publică. Şi bicicliștii vitezomani pot primi sancțiuni
Pietonii care folosesc telefonul atunci când trec strada ar putea fi amendaţi de poliţişti. Ministerul de Interne vrea să schimbe Codul rutier pentru că s-au înmulţit accidentele în care sunt implicaţi trecătorii atenţi la telefon şi nu la trafic. Şi bicicliștii vor putea fi amendaţi dacă depășesc 30 de kilometri pe oră. Schimbările sunt în dezbatere publică.
Guvernul va reglementa miercuri suspendarea activității operatorilor economici care nu respectă regulile anti-COVID
Guvernul urmează să adopte în şedinţa de miercuri proiectul de lege care prevede sancţiunea complementară a suspendării activităţii pentru operatorii economici care nu respectă măsurile de prevenire şi combatere a răspândirii virusului SARS-CoV-2.
BUCUREȘTI | Garda de Mediu a amendat toate primăriile din Capitală pentru poluare
Garda de Mediu a amendat toate primăriile din Capitală pentru poluarea din București. Comisarii verifică de anul trecut în mod constant calitatea aerului si modul de gestionarea a deşeurilor. Sancţiunile, de aproape două milioane de lei, nu li se impută însă celor care nu au luat măsuri pentru reducerea poluării sau pentru ridicarea la timp a gunoiului de pe străzi.
A treia seară de proteste în țară | La Constanța, un bărbat care își pierduse tatăl din cauza Covid le-a strigat de la geam protestatarilor să le fie rușine pentru ceea ce fac
Pentru a treia seară consecutiv, în Bucureşti și în alte 70 de localități din țară au avut loc proteste împotriva restricțiilor impuse de autorităţi, în contextul pandemiei de Covid. La Constanța, o persoană care își pierduse tatăl din cauza Covid a ieșit la geam și le-a strigat protestatarilor să le fie rușine pentru ceea ce fac, în condițiile în care mor oameni din cauza acestei boli.

