Sute de amenzi pentru încălcarea regulilor anti-COVID, în mall-uri, piețe și restaurante

Polițiștii fac verificări mai atente la sfârșit de săptămână în mall-uri și piețe, precum și în restaurante. Și împart amenzi cu generozitate celor depistați că încalcă regulile anti-covid. Printre cei sanctionați au fost comercianți, administratori ai mai multor localuri și participanți la petreceri, inclusiv câteva vedete din showbiz.

Pescari fără mască, amendați de jandarmii vâlceni

Refuzul de a purta mască de protecţie a fost sancționat de jandarmii vâlceni  și pe malul râului Olt. Mai mulți pescari au fost amendați cu 5.500 de lei pentru că au plecat de acasă fără masca de protecție. Alte cinci amenzi au fost aplicate pentru braconaj piscicol, în timpul unei acțiuni organizată pe raza localității Racovița.

Au spus că nu vor mai da amenzi, dar cifrele MAI arată altceva. Sindicaliștii din poliție avertizează că vor răspunde doar solicitărilor de urgență la 112, în semn de protest față de înghețarea salariilor bugetarilor

Reprezentanţii Ministerului de Interne spun că, deşi oamenii legii au anunţat că nu mai dau amenzi, ci doar avertismente, de fapt cifrele arată cu totul altceva. În schimb, sindicaliştii susţin că au pus în aplicare planul de proteste şi că, de săptămâna viitoare, vor răspunde doar solicitărilor de urgenţă la 112.

Petrecere fără reguli respectate la Tecuci. Polițiștii au descins în local, i-au legitimat și amendat pe toți participanții, iar restaurantul a fost închis

Nuntă stricată de polițiștii și jandarmii din Galați. O petrecere cu peste 100 de invitați, care avea loc într-un restaurant din Tecuci, a fost oprită aseară de forțele de ordine. Oamenii legii au descins în local, i-au legitimat și amendat pe toți participanții, iar restaurantul a fost închis.

Ultima Oră

Cele mai citite