Statul pune taxă pe nervi: amenzi uriașe pentru cetățenii care ridică tonul în instituții
Un proiect de lege controversat, care vizează relația dintre cetățeni și instituțiile statului, a trecut de Senat prin adoptare tacită și merge spre Camera Deputaților. Proiectul introduce amenzi usturătoare – de la 5.000 până la 20.000 de lei – pentru orice persoană care manifestă un comportament lipsit de respect, provocator, intimidant sau agresiv față de angajații publici.
3 December 2025, 09:39 (actualizat 3 December 2025, 09:40)