Statul pune taxă pe nervi: amenzi uriașe pentru cetățenii care ridică tonul în instituții

Un proiect de lege controversat, care vizează relația dintre cetățeni și instituțiile statului, a trecut de Senat prin adoptare tacită și merge spre Camera Deputaților. Proiectul introduce amenzi usturătoare – de la 5.000 până la 20.000 de lei – pentru orice persoană care manifestă un comportament lipsit de respect, provocator, intimidant sau agresiv față de angajații publici.

Amenzi de până la o mie de lei pentru cei care nu montează repartitoare de căldură. Termenul, prelungit până în 2026

Românii cu locuințele racordate la sistemele centralizate de încălzire ar putea primi o amânare de încă jumătate de an pentru montarea repartitoarelor de căldură. În exclusivitate pentru TVR Ministerul Energiei transmite că lucrează deja la o ordonanţă de urgență pentru prelungirea acestui termen. Până atunci, 31 decembrie este data limită până când trebuie montate aceste dispozitive. Procesul merge însă greu, în ciuda faptului că persoanele cu venituri mici primesc și bani de la stat pentru achiziția acestor repartitoare.

Ultima Oră

Cele mai citite