ANPC a dat amenzi record furnizorilor de energie. Facturi cu întârziere și clauzele abuzive, printre neregulile grave

Piața de energie din România a fost din nou zguduită de sancțiuni. Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a aplicat, în ultimele două luni, amenzi de peste 370.000 de lei pentru nereguli grave descoperite la furnizorii de energie. Printre companiile sancționate se numără chiar cei mai mari jucători de pe piață: Hidroelectrica, PPC Energie și Electrica Furnizare, dar și alți furnizori precum Digi România, Grenerg și Renovatio Trading.

Ghid de bune practici. Cluj-Napoca reglementează siguranța livratorilor de mâncare

Cluj-Napoca va fi primul oraș din România care reglementează siguranța livratorilor de mâncare. Autoritățile au făcut deja un ghid de bune practici pe care îl pun la dispoziția curierilor. Firmele de delivery trebuie să asigure echipamentul de protecţie necesar livratorilor pe bicicletă, scuter sau motocicletă până pe 15 februarie. După această dată vor fi aplicate amenzi.

Sistem nou de monitorizare a traficului. Șoferii nu vor mai fi opriți în trafic, iar amenzile vor ajunge acasă

De anul acesta, şoferii vitezomani primesc amenzile direct acasă, fără să mai fie opriţi în trafic. Asta datorită sistemelor moderne de monitorizare a traficului. Este vorba despre radarele fixe pe trepied. Astfel, este redusă la minimum interacţiunea dintre poliţişti şI şoferi. Noul sistem de monitorizare este activ, pentru început, pe A1, A2 şi Drumul Naţional 2, din judeţul Vrancea, iar scopul lui este combaterea accidentelor rutiere.

Ultima Oră

Cele mai citite